Zdravé vánoční cukroví recepty

Jestliže preferujete zdravý životní styl, není žádný důvod k tomu, abyste tento postoj během Vánoc jakkoliv měnili. Tak jako lze nahradit bramborový salát a obalované řízky zdravějšími pokrmy, existují i zdravé vánoční recepty na cukroví. Hned 4 z nich vám nyní představíme.

4 super recepty na zdravé vánoční cukroví

Mrkvové cukroví se zázvorem

Ingredience: 2 středně velké mrkve, 1,5 čajové lžičky strouhaného zázvoru, 300g špaldové mouky, 150g pohankové mouky, 75ml kvalitního olivového oleje, 3 polévkové lžíce medu, 1 velké vejce, pečící papír

Příprava: mrkve omyjte a zbavte nečistot. Následně je na drobno nastrouhejte a smíchejte s ostatními ingrediencemi. Zázvor je nejlepší nastrouhaný čerstvý, ale je možné použít i nasušený. Jakmile máte těsto hotové, nechte ho přibližně 30 minut odležet. Následně ho rozválejte a vykrájejte z něj tvary, které si přejete udělat. Cukroví nechte upéct na pečícím papíru v předehřáté troubě.

Brusinkovo – vločkové kuličky

Ingredience: 100g brusinek, 150g ovesných vloček, 150g křížal (sušená jablka), 150g dětských piškotů, máslo, skořice, rozemletý hřebíček, strouhaný kokos, voda a 1 citrón

Příprava: Křížaly nejprve namočte ve vodě, nejlépe přes noc. Dále opražte ovesné vločky. Nyní zvlášť rozemelte ovesné vločky, piškoty a křížaly. Nastrouhejte si trochu citronové kůry (citrón nejprve omyjte a pak ho osušte). V troše vody rozmíchejte umleté a opražené ovesné vločky s umletými křížalami. Následně přidejte umleté piškoty, skořici, hřebíček, nastrouhanou citronovou kůru, brusinky. Zakápněte trochou citronové šťávy (pozor na pecičky, které do kuliček nepatří) a přidejte trochu másla. Směs promíchejte a vytvořte z ní kuličky. Kuličky obalte ve strouhaném kokosu a můžete je podávat. Vynikající jsou chlazené.

Linecké pečivo zdravěji

Ingredience: 225g celozrnné pšeničné mouky, 150g hladké sójové mouky, 150g sezamového oleje, 90g agávového sirupu, 1 citrón, voda, pečící papír

Příprava: Omyjte a osušte citrón, ze kterého si nastrouhejte trochu citrónové kůry. Nyní smíchejte celozrnnou pšeničnou mouku, hladkou sójovou mouku, sezamový olej a sirup z agáve. Přidejte trochu citrónové kůry a krapet vody. S tou opatrně, jelikož ze směsi je nutné vypracovat těsto. Pokud by bylo příliš řídké, museli byste ho nastavovat. Když máte těsto připravené, vložte jej do igelitu a nechte alespoň 1 hodinu odpočinou v ledničce. Po vyndání ho vyválejte na slabou vrstvu, vykrájejte potřebné tvary a nechte upéct na pečícím papíru v troubě.

Linecké pečivo lze namazat jakoukoliv marmeládou.

Jáhlové kokosky s rozinkami

Ingredience: jáhly, strouhaný kokos, rozinky, pečící papír

Příprava: jáhly uvařte podle návodu. Rozinky rozemelte a následně je spařte horkou vodou. Potom je zceďte tak, aby vám zbyla „rozinková kaše“. Uvařené jáhly pořádně rozmačkejte a smíchejte je s rozinkovou kaší a se strouhaným kokosem. Vše zpracujte na těsto. Z něj vypracujte kokosky, které naskládejte na plech vyložený pečícím papírem. Následně kokosky nechte upéct v předehřáté troubě. Nezapomeňte je hlídat, budou poměrně rychle hotové.

Zdravé vánoční cukroví a hubnutí

Je potřeba si uvědomit, že přestože se u zdravého cukroví výrazně omezují nezdravé složky, přesto se nejedná o žádnou dietní stravu. Až na výjimky téměř vždy v těchto receptech najdeme nějakou složku, která má vyšší obsah kalorií. Proto pokud držíte redukční dietu, měli byste zdravé cukroví konzumovat velmi zřídka.

Zdravé vánoční cukroví recepty závěr

K závěru roku rozhodně recepty na zdravé vánoční cukroví patří. Jestliže jim dáte přednost před klasickými návody plnými nezdravého cukru, určitě neprohloupíte. Jen je nutné myslet na to, že i zdravé cukroví může přivodit zvýšení tělesné váhy, když se to s jeho konzumací přežene.

Zdravé vánoční cukroví recepty


Categories Zdravé recepty