Máme pro vás vynikající recepty na zapečenou brokolici, která oprávněně patří mezi oblíbené druhy zeleniny, navíc se skvělými účinky na náš organismus, jak se v následujícím textů také dozvíte. Čtěte dále!

Hlavní účinky brokolice na lidské zdraví

Ještě předtím, než vám představíme 4 vynikající recepty se zapečenou brokolicí, tak si ukážeme, proč se brokolice řadí mezi velmi důležitou a zdraví prospěšnou zeleninu pro naše zdraví:

  • podporuje paměť
  • chrání mozkové buňky
  • prevence proti rakovině
  • působí proti žaludečním a dvanáctníkovým vředům
  • ochraňuje srdce
  • pomáhá v prevenci proti cukrovce
  • zlepšuje činnost tlustého střeva a podporuje vyprazdňování
  • a mnoho dalšího

4 vynikající recepty na zapečenou brokolici

Zapečená brokolice se sýrem a bramborem

Ingredience: brokolice, brambory, smetana na vaření, tvrdý sýr na strouhání, libová šunka, vejce, česnek, sůl, olej

Příprava: oloupejte brambory a nakrájejte je na plátky o síle 5 – 8 mm a uvařte je do poloměkka. Souběžně s bramborami uvařte také brokolici, kterou je potřeba ještě předtím důkladně omýt a rozdělit na jednotlivé růžičky, přičemž u brokolice stačí přibližně 3 minuty varu. Brambory i brokolici vařte v jemně osolené vodě. Než se vše uvaří, tak si připravte 100ml smetany na vaření, do které vmíchejte rozšlehané vejce, rozdrcené stroužky česneku a trochu soli. Jakmile se vše uvaří, tak do zapékací misky dobře vymazané olejem položte ve vrstvách v tomto pořadí odspodu: šunku, brambory, brokolici, nastrouhaný sýr, brambory, brokolici. Vše zalijte připravenou smetanou, nakonec znovu posypte nastrouhaným sýrem a nechte zapékat v předehřáté troubě.

Zapečená brokolice s těstovinami

Ingredience: těstoviny, brokolice, tvrdý sýr, libová šunka, sůl, olej

Příprava: uvařte těstoviny v osolené vodě, zceďte a nechte je okapat. Souběžně omyjte brokolici, rozdělte ji na růžičky a povařte ji v osolené vodě přibližně 3 minuty. Nakrájejte libovou šunku na nudličky a nastrouhejte tvrdý sýr. Jakmile bude vše uvařené, smíchejte těstoviny, brokolici a nudličky šunky a vše vložte do olejem vymazané zapékací misky. Navrch nasypte nastrouhaný sýr a nechte zapékat v předehřáté troubě.

Zapečená brokolice s mletým masem

Ingredience: brokolice, mleté maso, klobása, sůl, koření dle chuti, olej, tvrdý sýr, rajčata, smetana na vaření a vejce

Příprava: omyjte brokolici, rozdělte ji na růžičky a povařte ji přibližně 3 minuty v osolené vodě, zrovna tak uvařte těstoviny, které budete vařit déle, aby byly měkké. Mleté maso je potřeba osmahnout na pánvi, postupně k němu přidejte nakrájenou klobásu a okořeňte dle libosti. Uvařené těstoviny, brokolici a osmahnuté mleté maso s klobásou smíchejte a vložte do vymazané pečící nádoby, nahoru rozložte na plátky nakrájená rajčata, zalijte smetanou, ve které rozmícháte vejce a nakonec vše posypte nastrouhaným tvrdým sýrem a nechte zapéct v předehřáté troubě.

Zapečená brokolice s kuřecím masem a žampiony

Ingredience: brokolice, kuřecí prsní řízky, žampiony, olej, tvrdý sýr, sůl

Příprava: umyjte brokolici, rozdělte ji na jednotlivé růžičky a povařte po dobu 3 minut v osolené vodě. Nakrájejte cibuli a kuřecí prsní řízky na malé kousky. Cibuli osmahněte na olivovém oleji dozlatova a přidejte kuřecí maso s nakrájenými žampiony, vše jemně osolte a mírně orestujte. Následně všechno smíchejte a vložte do zapékací misky vymazané olejem. Navrch nasypte nastrouhaný tvrdý sýr a v předehřáté troubě nechte zapéct.

Zapečená brokolice shrnutí

Různých vynikajících receptů zapečené brokolice existuje mnoho a jsme přesvědčeni o tom, že si i díky výše uvedeným návodům velmi pochutnáte. Jestliže chcete udělat něco pro svoje zdraví, zařazujte brokolici do vašeho jídelníčku co nejčastěji a nezapomínejte, že se dá jíst i syrová, čímž z ní získáte maximum účinných látek!