Výpočet BMI patří k základním ukazatelům tělesné hmotnosti, proto jsme si pro vás připravili informace o tom, co to BMI je, jak se vypočítá a vyhodnotí. Dále se dozvíte hlavní výhody a nevýhody tohoto známého vzorečku, zrovna tak jako vás upozorníme na největší rizika nadváhy.
Obsah článku
Co je BMI
BMI je zkratka anglického sousloví Body Mass Index, v českém jazyce se běžně používá Index tělesné hmotnosti, přičemž se jedná o celosvětově nejpoužívanější ukazatel tělesné váhy, podle které se usuzuje, zda je člověk podvyživený, má normální váhu nebo naopak trpí obezitou. BMI uvedl k životu belgický statistik a matematik Adolphe Quetelet v 19. století, když ho použil v rámci sociální fyziky, z toho důvodu se občas používá název Queteletův index.
Jak se počítá BMI
Výpočet Body Mass Indexu je velmi jednoduchý, protože stačí, pokud znáte svoji hmotnost a výšku, které se použijí v tomto vzorečku:
BMI = tělesná váha / výška v metrech na druhou
Příklad výpočtu BMI
U člověka vážícího 85kg a při výšce 1,6m se tyto údaje vloží do vzorečku: 85/2,56 (1,6m na druhou) = BMI 33,20. To podle níže uveřejněné tabulky znamená, že tento člověk trpí střední obezitou.
Jak se BMI vyhodnocuje
K vyhodnocení výsledného čísla BMI se používá následující tabulka:
Hodnota BMI | Zařazení do kategorie |
Méně než 12 | Vážná podvýživa |
12 – 20 | Podvýživa |
20 – 25 | Ideální tělesná váha |
25 – 30 | Nadváha |
30 – 35 | Střední obezita |
Nad 35 | Těžká obezita |
Výhoda výpočtu BMI
Hlavní výhodou výpočtu BMI je jednoduchost a rychlost, kterou získáte základní představu o stavu, v jakém se vaše tělesná váha nachází.
Nevýhody výpočtu BMI
Vzhledem k tomu, že Index tělesné váhy je ve své podstatě statistickým údajem, postrádá schopnost jít do hloubky a nedokáže zohlednit jednotlivé dispozice každého člověka. Například u lidí, kteří pravidelně navštěvují fitness centrum a mají rozvinutou svalovou hmotu s minimem tuku v těle může vyjít vyšší BMI, přesto obezitou netrpí. Je také možné se setkat s opačnou situací, kdy někomu vyjde ideální tělesná váha, ale jenom díky tomu, že má minimum svalstva, které by potřeboval vybudovat a v těle se vyskytuje tuk, ovšem vzhledem ke své celkové tělesné konstituci se vešel do té správné kolonky, přestože by se měl podkožního tuku zbavit.
Dále existují nemalé rozdíly ve velikosti a váze kostí v těle, což výsledky Body Mass Indexu také ovlivňuje a nesmíme zapomenout ani na to, že je při posuzování potřeba zohlednit věk a pohlaví.
Co dělat, pokud vám vyšel BMI nižší, než je ideální váha
Jestliže trpíte podvýživou, je nutné velmi rychle přehodnotit vaše stravovací zvyklosti tak, abyste dostali vaši tělesnou váhu do ideálního stavu, protože jedině tak předejdete rizikům vážných zdravotních problémů, které zejména při vážné podvýživě přicházejí dost rychle. Tělesnou váhu byste měli nabrat kvalitními potravinami, tedy nikoliv prostřednictvím pouhého cukru a tuku.
Co dělat, pokud výsledek výpočtu BMI přesahuje ideální váhu
Nadváha nebo obezita je velký problém, protože při nich postupně hrozí mnoho zdravotních potíží, přičemž jmenovat můžeme hlavně:
- kloubní obtíže
- vysoký krevní tlak
- cévní problémy
- zvýšená námaha srdce
- větší riziko vzniku rakoviny
- bolesti zad a problémy s páteří
- hemeroidy
- vysoká hladina cholesterolu
- cukrovka
- a další
V případě vyššího Indexu tělesné hmotnosti je nutné změnit jídelníček tak, abyste začali hubnout, ovšem je potřeba si také uvědomit, že k dietnímu jídelníčku musíte začít pravidelně cvičit, abyste se zbavili tuku, zlepšili kondici a vybudovali více svalové hmoty.
Výpočet BMI shrnutí
Je zřejmé, že BMI může využít každý, kdo si chce udělat okamžitou představu o tom, jaká je jeho tělesná hmotnost. Také jsme přesvědčeni, že po přečtení tohoto článku o výpočtu BMI nezůstanete pouze u výsledné informace, ale pokud to bude potřeba, začnete s vaší tělesnou váhou něco dělat.