Čerstvé džusy z rozmixovaného ovoce a zeleniny jsou v poslední době hodně trendy. Důvod je prostý. Splňují totiž všechny kritéria zdravého jídelníčku. Proto vám přinášíme několik oblíbených a zdravých smoothie receptů.

Malý smoothie tip úvodem

Při přípravě smoothie máte několik možností, jaké zvolit složení. Mimo ovoce a zeleniny se totiž do smoothie může (někdy musí) přidat určité množství vody. Ta umožní lepší rozmixování a nabídne jednodušší konzumaci, neboť je potom smoothie tekutější. Další možnou alternativou je mléko nebo jogurt. Při omezení v důsledku hubnutí použijte nízkotučné mléko nebo nízkotučný jogurt. Smoothie lze dochucovat i různými druhy koření, vždy záleží na vaší chuti.

Špenátové smoothie s ovocem

Ingredience: 1 díl čerstvých špenátových listů, 1 díl jakéhokoliv ovoce dle vaší chuti, 1 díl vody

Příprava: omyjte ovoce a čerstvé špenátové listy. Z ovoce odstraňte pecky a/nebo jadřince, nezapomeňte na případné stopky. Pro jednodušší zpracování vše nakrájejte tak, jak to vyžaduje váš smoothie maker. Přidejte chladnou vodu a do hladka rozmixujte.

Nejdostupnějším a současně nejoblíbenějším ovocem do špenátového smoothie jsou jablka nebo hrušky.

Ananasové smoothie

Ingredience: ananas, salátová okurka, citron, čerstvé mátové listy

Příprava: oloupejte ananas a nakrájejte ho na vhodné díly do mixéru. Nyní omyjte salátovou okurku a rozhodněte se, zda ji oloupete nebo ji použijete včetně slupky. Nakrájejte okurku na kousky. Vše vložte do smoothie mixéru, zakapejte citronovou šťávou (z citronu, nepoužívejte chemické citronové šťávy) a přidejte trochu čerstvých mátových listů. Rozmixujte a dejte vychladit.

Do tohoto smoothie je alternativně možné přidat trochu vody a vše rozmixovat.

Smoothie z červené řepy

Ingredience: 1 menší červená řepa, banán, zázvorový kořen, voda

Příprava: omyjte a oloupejte červenou řepu a nakrájejte ji na malé kousky. Nyní zbavte banán slupky a nakrájejte ho. To samé udělejte s kořenem zázvoru, přičemž do smoothie stačí cca 1cm kořene. Vše vložte do smoothie makeru, zalijte trochou vody a důkladně rozmixujte.

Zázvorový kořen a řepu doporučujeme nakrájet hodně na drobno, aby je mixér dokázal bez problémů zpracovat.

Chia smoothie s borůvkami

Ingredience: chia semínka, borůvky, voda

Příprava: pro přípravu stačí přibližně půl polévkové lžíce chia semínek, které vložíte do mixéru. Omyjte borůvky a přidejte je k chia semínkům. Zalijte vodou a rozmixujte.

Pamatujte, že toto smoothie si můžete dělat po celý rok. V letní sezóně používejte naše borůvky, mimo sezónu si můžete koupit kanadské borůvky.

Malinové smoothie

Ingredience: maliny, banán, voda

Příprava: oloupejte banán a nakrájejte ho na vhodně velké kousky. Nyní omyjte maliny a dejte je do smoothie makeru, spolu s kousky banánu. Vše zalijte trochou vody a do hladka rozmixujte. Podávejte chlazené.

Mimo letní sezónu je možné použít mražené maliny.

Jahodové smoothie

Ingredience: čerstvé nebo mražené jahody, zralý banán, voda

Příprava: jahody omyjte a zbavte stopek. Nakrájejte je na vhodné kousky. Oloupejte banán a nakrájejte ho. Vše vložte do mixéru na přípravu smoothie, přidejte trochu vody a rozmixujte do hladka. Podávejte vychlazené nebo s kousky ledu.

Lesní smoothie

Ingredience: co les dal, nebo-li jakékoliv lesní ovoce (borůvky, maliny, ostružiny, lesní jahody), voda

Příprava: lesní ovoce omyjte a případně zbavte stopek. Dejte do smoothie makeru, přidejte trochu vody a rozmixujte. Podávejte chlazené nebo s kousky ledu. Pokud to váš mixér umí, můžete led rozmixovat a udělat si osvěžující tříšť.

Smoothie recepty – shrnutí

Příprava smoothie receptů je velmi jednoduchá, takže ji zvládne úplně každý. Mnohem důležitější je výběr jednotlivých ingrediencí, zejména pokud držíte dietu. Jestliže toužíte zhubnout, preferujte spíše zeleninové přísady, než zralé ovoce. To je totiž více kalorické.