Smoothie recepty na hubnutí zažívají v posledních několika letech boom. Proto jsme si pro vás připravili několik odzkoušených a chutných receptů i my. Pro čtenáře, kteří se s názvem smoothie setkávají poprvé, máme připraveno i vysvětlení, o co se vlastně jedná. Také vám prozradíme, zda se jedná o vhodnou stravu pro snižování nadváhy.

Co je smoothie

Cizí slovo smoothie je v podstatě náš starý známý koktejl. To znamená, že například rozmixované jahody s borůvkami jsou jahodo-borůvkové smoothie. Ovšem do smoothie se může mixovat skoro jakákoliv zdravá strava. Tedy nejenom tolik oblíbené ovoce, ale i zelenina, ovesné vločky, oříšky nebo jiná semínka.

Smoothie a hubnutí

V současné době je smoothie nejčastěji spojováno se snižováním tělesné nadváhy. To má nepochybně svoje opodstatnění, ale žádný zájemce o hubnutí by se tím neměl nechat ukolébat. Mnoho smoothie nápojů je totiž vysoce kalorických.

Proto dojem, že můžete dodržovat nějaký jídelníček a k tomu ještě 2x denně slupnout chuťově výborné smoothie, nemusí být optimální. Se smoothie je prostě potřeba počítat jako s plnohodnotnou součástí stravy. To samozřejmě zahrnuje i kalkulaci celodenního příjmu energie. Teprve potom se stane smoothie nejenom zdravou potravinou, ale i platnou součástí diety.

Smoothie recepty na hubnutí

Špenátové smoothie

Ingredience: 1 banán, čerstvé špenátové listy, voda

Příprava: Čerstvé špenátové listy opláchněte a nakrájejte je na menší části. Banán oloupejte a nakrájejte na menší kousky. Nejprve vhoďte do mixéru špenát, za chvíli banán. Přidejte trochu vody a rozmixujte.

Špenátové smoothie je vhodné podávat chlazené a s kousky ledu.

Smoothie z třešní

Ingredience: třešně, banán, nízkotučné mléko

Příprava: Třešně důkladně omyjte a zbavte pecek. Banán oloupejte a nakrájejte na kousky. Připravené ingredience dejte do mixéru, přidejte trochu nízkotučného mléka a rozmixujte.

Můžete podávat ihned, ale smoothie z třešní je chutnější vychlazené.

Rajčatové smoothie

Ingredience: rajčata, rajčatová šťáva, jablečná šťáva, mrkev, celer, sůl, pepř

Příprava: Rajčata, mrkev a celer důkladně omyjte a zbavte případných nečistot. Rajčata nakrájejte na malé kousky. Nastrouhejte trochu celere a mrkve. Vše vhoďte do mixéru, přidejte jablečnou a rajčatovou šťávu, sůl a pepř. Směs důkladně rozmixujte a podávejte chlazené s kostkami ledu.

Podíly jednotlivých ingrediencí je nutné vyzkoušet podle toho, co máte hlavně rádi. Se solí a pepřem opatrně, slouží k dochucení.

Zelené smoothie plné vitamínů

Ingredience: hruška, banán, avokádo, citrón, zelený ječmen, máta, chia semínka

Příprava: Očištěné a omyté ovoce nakrájejte na malé kousky a vhoďte do mixéru. Potom do něj podle chuti nakapejte vymačkanou citrónovou šťávu. Přidejte několik čerstvých lístků máty, chia semínka a zelený ječmen. Směs pořádně rozmixujte a můžete podávat.

S tímto smoothie buďte při dietě opatrní, protože hrušky a banány mají více kalorií.

Smoothie z červené řepy

Ingredience: červená řepa, jablko a mrkev

Příprava: Vše omyjte. Mrkev zbavte nečistot, jablko jadřinců a červenou řepu oloupejte. Jednotlivé ingredience nakrájejte na malé kousky. Vhoďte do mixéru a rozmixujte.

Smoothie můžete ihned podávat.

Smoothie z goji

Ingredience: plody goji, pomeranč a jahody

Příprava: Jahody omyjte a zbavte stopek. Pomeranč oloupejte. Oboje nakrájejte a vhoďte do mixéru. Přidejte plody goji a důkladně rozmixujte.

Můžete podávat okamžitě nebo chlazené.

Smoothie recepty na hubnutí shrnutí

Každý se může sám přesvědčit, že příprava smoothie receptů na hubnutí je velmi rychlá a jednoduchá. Proto se smoothie může stát skvělou součástí dietního jídelníčku. Jen je nutné si uvědomit, že hlavně vysoce kalorické druhy ovoce by měly být do stravy zařazovány spíše pro zpestření a v menším množství.