Raw strava a recepty

1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky5 Hvězdiček ( Hlasujte!)
Nahrávám...

Raw strava a recepty se zaměřují na živé potraviny. Ačkoliv se na první pohled jedná o módní trend posledních let, první zmínky o raw jídle jsou již z konce 19. století. Na čem si tedy můžete pochutnat a co to raw strava vlastně je?

Představení raw stravy

Hlavním principem raw stravy je konzumace živé stravy. Ta se tedy v žádném případě tepelně neupravuje, s výjimkou případného ohřátí nebo přípravy nepřekračující teplotu okolo 40 stupňů Celsia. Dále je možné konzumovat sušenou, naklíčenou, čerstvě umletou, nastrouhanou nebo vylisovanou stravu z živých potravin.

Při správné přípravě neobsahuje raw strava žádné problematické konzervační a jiné látky, takže nezatěžuje organismus a prospívá celkovému zdraví.

Je možné díky raw stravě zhubnout?

Rozhodně ano. Stravování podle zásad raw stravy je nepochybně velmi zdravé, takže každý může snížit nadbytečné kilogramy. Samozřejmě za předpokladu, že se nebude přejídat nebo to nepřežene s vysokým příjmem kalorií. To se totiž může stát i při tomto životním stylu.

Raw recepty

Zdravá raw kaše

Ingredience: oříšky, chia semínka, datle, voda, jahody

Příprava: Oříšky nechte několik hodin nebo rovnou přes noc máčet ve vodě. Potom přidejte chia semínka a datle. Vše důkladně rozmixujte. Kaši můžete ozdobit nejenom jahodami, ale jakýmkoliv čerstvým nebo sušeným ovocem.

Mrkvové nudličky

Ingredience: mrkev, kurkuma, pepř, sůl, mletá paprika, česnek, dýňová semínka, olivový olej

Příprava: Mrkev důkladně omyjte a očistěte. Následně ji nakrájejte nebo nastrouhejte na tenounké nudličky. Oloupejte česnek a prolisujte ho. Nyní mrkvové nudličky smíchejte s lisovaným česnekem a dalšími ingrediencemi. Pokrm můžete podávat.

Poměr jednotlivých ingrediencí si může každý vyzkoušet podle vlastní chuti.

Rajčatová polévka

Ingredience: rajčata, avokádo, cibule, petrželová nať, bazalka, sůl, pepř, voda

Příprava: Všechnu zeleninu pečlivě opláchněte, zbavte nečistot a případných slupek. Podle schopností vašeho mixéru ji nakrájejte na adekvátní kousky. Zrovna tak nasekejte listy bazalky a petrželovou nať. Vše vhoďte do mixéru, přidejte trochu vody a důkladně rozmixujte. Nakonec podle chutě osolte a opepřete.

Také v tomto případě je poměr ingrediencí hodně individuální, ale hlavní podíl jsou rajčata. Avokádo by mělo tvořit přibližně podíl 1/8 k rajčatům.

Sýr z mandlí

Ingredience: malý hrnek mandlí, půl hrnečku vody, 1 stroužek česneku, trocha olivového oleje, citrón a sůl

Příprava: Oloupejte mandle a nechte je přes noc máčet ve vodě. Oloupejte česnek a nechte ho projít lisovačem. Z citrónu vymačkejte trochu citrónové šťávy. Všechny ingredience smíchejte a pořádně rozmixujte. Směs vložte do plátna a nechte přes noc uležet a odkapat.

Zeleninový salát s pomerančem

Ingredience: čínské zelí, brokolice, rajčata, hrášek, ledový salát, jakékoliv klíčky, pomeranč, sůl, pepř, olej

Příprava: Kde je potřeba, tam ingredience omyjte a zbavte nečistot. Pomeranč je nutné oloupat. Následně vše nakrájejte na velikosti, jaké máte rádi. Osolte, opepřete a přidejte trochu oleje. Druh oleje může být podle vaší chuti, ale měl by být lisovaný zastudena. Salát pořádně promíchejte.

Podávat ho můžete buď chlazený nebo za pokojové teploty.

Zdravé jednohubky ze salátových okurek

Ingredience: oříšky, bazalka, droždí, česnek, sůl, salátové okurky, sušená rajčata, voda

Příprava: Nejprve pořádně rozmixujte oříšky, bazalku, oloupaný a prolisovaný česnek a droždí. Nakonec do mixéru přidejte kus oloupané okurky a trochu vody. Tím vznikne dip. Pokud je příliš hustý, přidejte vodu, jestliže je moc řídký, je nutné přidat ingredience. Vše potom znovu promixujte.

Nyní nakrájejte omytou salátovou okurku na cca 4 cm špalíky. Okurku neloupejte, jen omyjte! Vnitřek okurkových špalíčků částečně vydlabejte a zaplňte připraveným dipem. Navrch položte sušená rajčata a můžete podávat.

Raw strava a recepty závěr

Výše uvedená raw strava a recepty dokazuje, že příprava těchto jídel je poměrně jednoduchá a velmi rychlá. Je ovšem důležité mít dostatek ingrediencí, abyste nebyl váš jídelníček příliš jednotvárný. Potom není problém na raw stravu přejít dlouhodobě a zbavit se nadbytečných kilogramů.


Raw strava a recepty