Přechod u žen příznaky

1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky5 Hvězdiček (2 hlasů, průměr: 5,00 z 5) - Hlasujte!
Nahrávám...

Přechod u žen neboli menopauza znamená konec ženského menstruačního cyklu a plodnosti. Tento stav nastává tehdy, když vaječníky žen už dále netvoří estrogen a progesteron, což jsou dva hormony, které jsou zodpovědné za plodnost. Jaký je přechod u žen – příznaky, fáze a úleva od nepříjemných projevů, to vše se dočtete z tohoto článku.

Když začíná přechod u žen?

Menopauza přichází přirozeně v závislosti na věku ženy, většinou začíná od věku 51 let, je ale také možné, že nastane už po 40 letech ženy. V takovém případě se ženskému přechodu říká předčasná menopauza. To, kdy menopauza začne, je značně závislé na genech ženy. Někdy může menopauza nastat dříve, a to po chirurgickém zákroku nebo po léčbě některých onemocnění. V takovém případě se jedná o indukovanou nebo chirurgickou menopauzu, nebo předčasné ovariální selhání.

Přechod u žen – příznaky

Pokud přechod u žen nastává přirozeně, prvním znamením může být nepravidelný menstruační cyklus. Jakmile takové nepravidelnosti začnou, pravděpodobně do 4 let se úplně zastaví. Mimo toho si můžete všimnout i následujících příznaků, z nichž některé mohou trvat roky a ovlivnit kvalitu ženského života:

  • změny nálad,
  • snížený sexuální apetit,
  • návaly horka,
  • pocení,
  • bušení srdce,
  • bolesti hlavy,
  • vaginální suchost a bolestivost,
  • bolestivý sex,
  • problémy se spánkem.

Jaké jsou fáze přechodu?

Celý proces ženské menopauzy nastává pomalu ve třech fázích:

1. Perimenopauza

Ženský cyklus začne být nepravidelný, ale ještě se nezastaví. Většina žen této váze dosáhne ve věku 47 let. I když mohou nastat příznaky, jako jsou návaly horka, stále ještě může žena otěhotnět.

2. Menopauza

To je období, kdy má žena poslední menstruační periodu. Ještě nemůže vědět s určitostí, jestli tato fáze už nastala, až pokud jeden rok nebude mít žádnou další menstruaci. Návaly horka, vaginální suchost, poruchy spánku a jiné symptomy jsou pro tuto fázi běžné.

3. Postmenopauza

Postmenopauza začíná v období, kdy žena už rok nedostala menstruaci. Jakmile toto období nastane, žena je již do konce života v této fázi. Je důležité vědět, že v této fází menopauzy už vaginální krvácení není normální a je nasnadě poradit se s lékařem. A to co nejdříve.

Existují nějaké testy na menopauzu?

Nejpřesnější způsob, jak zjistit, co se s vámi děje, je sledovat menstruační cyklus po dobu dvanácti měsíců po sobě. Velmi pomáhá vést si kalendář se zápisy své periody. Mezi další metody, jak zjistit, že jste v přechodu, je návštěva lékaře. Ten vám může udělat krevní testy – hladiny folikul v krvi mohou být různé v případě, že se vaše vaječníky chystají vypnout svou činnost. Taktéž lze změřit hladina estrogenu.

Jak léčit příznaky?

Existuje hned několik způsobů:

Změna životního stylu

Zdravá strava a pravidelné cvičení vám může pomoci zmírnit nepříjemné symptomy a povzbudit vaše zdraví. Berte přechod jako dobrou motivaci ke změně – skoncujte se starými nezdravými zvyky, jako je kouření nebo alkohol. Na návaly horka pomáhá prodyšné oblečení a oblékání se ve vrstvách. Vyhněte se spouštěčům příznaků přechodu, jako je káva a kořeněná jídla.

Medikamenty na návaly horka

Pokud pořád máte dělohu (v některých případech může být ze zdravotních důvodů odstraněna), může vám lékař předepsat léčbu estrogenem nebo progesteronem. Tyto medikamenty by vám měly pomoci předcházet návalům horka a nočnímu pocení a také působí jako prevence osteoporózy. Ženy bez dělohy mohou brát estrogen samotný.

Přechod u žen

Menopauza je nepříjemné období, kterým si bohužel musí projít každá žena. V současné době ale existuje spousta způsobů, jak se nepříjemných symptomů zbavit. Berte menopauzu jako výzvu k tomu, abyste začala žít zdravěji, najděte si nové koníčky a uvidíte, že menopauza nemusí být nejhorším obdobím ve vašem životě.


Přechod u žen příznaky