Pásový opar

Pásový opar je virové onemocnění, které způsobuje bolestivé vyrážky. I když se pásový opar může vyskytnout kdekoli na vašem těle, nejčastěji se vyskytuje jako jednotný pás puchýřů, které obklopují levou nebo pravou stranu trupu. I když se nejedná o život ohrožující nemoc, pásový opar může být velmi bolestivý.

Virus varicella-zoster

Pásový opar je způsoben virem varicella-zoster – což je ten samý virus, který způsobuje plané neštovice. Poté, co jste prodělali neštovice, zůstává tento virus neaktivní v nervové tkáni poblíž míchy a mozku. O pár let později se může virus znovu aktivovat jako pásový opar. Očkování může pomoci snížit riziko vzniku tohoto onemocnění.

Symptomy

Symptomy pásového oparu obvykle ovlivní pouze malou část jednoho z boků vašeho těla. Tyto symptomy mohou zahrnovat:

 • bolest, pálení, necitlivost nebo brnění,
 • citlivost na dotek,
 • červené pupínky, které začínají několik dnů po projevech bolesti,
 • tekutinou naplněné puchýře, které praskají,
 • svědění.

Někteří lidé také trpí horečkou, bolestmi hlavy, citlivostí na světlo či únavou.

Bolest prvním symptomem

Bolest je obvykle prvním příznakem pásového oparu a v některých případech může být velmi intenzívní. S ohledem na místo bolesti bývá často pásový opar mylně zaměňován za jiné choroby, jako jsou například problémy se srdcem, plícemi či ledvinami. Někteří lidé mohou dokonce prodělat pásový opar bez vzniku vyrážky.

Kdy navštívit lékaře

Kontaktujte svého lékaře co nejrychleji, kdykoli máte podezření na pásový opar, obzvláště v těchto situacích:

 • Bolest a puchýřky se objevily poblíž očí. Neléčená infekce může vést k trvalému poškození zraku.
 • Pokud je vám více než 70 let, protože věk zvyšuje riziko komplikací.
 • Pokud vy nebo někdo z vaší rodiny má oslabený imunitní systém.
 • Vyrážka je velmi rozšířená a bolestivá.

Příčiny

Pásový opar je způsoben virem varicella-zoster. Každý, kdo měl plané neštovice je tak potencionálním adeptem pro vznik pásového oparu. Virus totiž po neštovicích zůstává v nervovém systému po dobu několika let. Nakonec se může aktivovat a cestovat podél nervových drah na kůži a vytvořit tak vyrážku. Přesný důvod vzniku je nejasný, ale může být způsoben sníženou imunitou vůči infekcím.

Varicella-zoster

Tento virus patří do skupiny virů herpes, která zahrnuje opary – včetně genitálních oparů. Kvůli tomuto je pásový opar známý jako herpes zoster. Ale virus, který způsobuje neštovice a pásový opar není ten samý, který způsobuje opary a genitální opary, sexuálně přenosné infekce.

Nakažlivost

Osoba s pásovým oparem je nakažlivá pro každého, kdo není imunní vůči planým neštovicím. K tomu obvykle dochází prostřednictvím přímého kontaktu s otevřenými ranami vyrážky pásového oparu. Pokud víte, že máte pásový opar, měli byste se vyhnout osobám s oslabeným imunitním systémem, novorozencům či těhotným ženám. Osoba, kterou jednou neštovice měla, je nemůže dostat znovu. To ale neplatí o pásovém oparu.

Rizikové faktory

Každý, kdo někdy měl plané neštovice, je v ohrožení. Další faktory, které mohou zvyšovat riziko vzniku pásového oparu, jsou:

 • Stáří nad 50 let. – Pásový opar je nejčastější u lidí nad 50 let, protože riziko vzniku se zvyšuje s věkem.
 • Časté choroby. – Časté choroby znamenají oslabený imunitní systém. Pokud máte choroby jako je HIV/AIDS a rakovinu, je riziko vzniku pásového oparu také zvýšené.
 • Podstoupení léčby rakoviny. – Radiace nebo chemoterapie může snížit odolnost vůči chorobám a může vyvolat pásový opar.
 • Užívání určitých léků. – Léky určené k prevenci odmítnutí transplantovaných orgánů, dlouhodobé užívání steroidů – to vše může zvýšit riziko vzniku pásového oparu.

Komplikace

Komplikace u pásového oparu mohou zahrnovat následující:

 • Postherpetická neuralgie. Pro některé lidi může bolest pokračovat ještě dlouho po odeznění puchýřů. Toto nastane, pokud jsou nervová vlákna poškozena a posílají zmatené a přehnané zprávy o bolesti z kůže do mozku.
 • Ztráta zraku. Pásový opar, který se vyskytuje v blízkosti očí, může způsobit bolestivé oční infekce, které mohou vést až ke ztrátě zraku.
 • Neurologické problémy. V závislosti na ovlivněných nervech může pásový opar způsobit zánět mozku, obličejové ochrnutí nebo problémy se sluchem a rovnováhou.
 • Kožní infekce. Pokud není pásový opar správně léčen, může se vyvinout bakteriální kožní infekce.

Léčba

Na pásový opar neexistuje žádný lék, ale některá antivirotika mohou urychlit hojení a snížit riziko komplikací. Taktéž se používají léky proti bolesti. Doma se sprchujte studenou vodou, to může snížit bolest. Pásový opar obvykle trvá dva až šest týdnů. Většinou se tato choroba už neopakuje, ale je možné, že se vyskytne i dvakrát či víckrát u jedné osoby.

Pásový opar

Pásový opar je nepříjemné onemocnění, kdy se nejčastěji v oblastech levého nebo pravého boku vyskytnou bolestivé puchýřky. Léčba na samotný pásový opar neexistuje, pokud ale víte, že patříte do rizikové skupiny, snažte se vhodnými vitamíny podpořit svůj imunitní systém. Vhodné jsou multivitaminy volně dostupné v lékárně.

Pásový opar


Categories Pro zdraví