Palmový olej a jeho účinky

Připravili jsme si pro vás článek o palmovém oleji a jeho účincích, který je v posledních letech hodně pranýřován kvůli svým škodlivým vlivům na lidský organismus. Dozvíte se nejenom příčiny, proč se zastánci zdravého životního stylu snaží, aby ho lidé nekomzumovali. Máme pro vás i opačné informace. Těmi je konstatování, že v něm existují látky, které jsou pro organismus potřebné. Co z toho tedy převažuje a pro co se rozhodnout?

Jak palmový olej škodí zdraví

Hlavní příčinou nevhodnosti palmového oleje pro člověka je vysoký obsah nasycených mastných kyselin. Abyste si udělali představu, tak ve 100g palmového oleje se nachází 49g těchto látek. U řepkového oleje se při stejné gramáži vyskytuje jenom 7,4g nasycených mastných kyselin. V případě oblíbeného olivového oleje jde o 13,8g. To je obrovský rozdíl!

Přitom nasycené mastné kyseliny, jestliže jsou konzumovány ve větším množství, podporují vznik mnoha civilizačních chorob. Mezi nejvíce udávané patří choroby žilního systému a onemocnění srdce. Některé zdroje dokonce uvádějí, že nasycené mastné kyseliny můžou podporovat vznik rakoviny nebo cukrovky.

Palmový olej se navíc nevyskytuje jenom ve formě oleje na pečení a smažení. Je přidáván, během výroby, do velkého množství různých potravin, přičemž do některých zcela nečekaně.

Jedná se například o:

 • margaríny
 • vybrané druhy brambůrek a chipsů
 • určité skupiny polévek a omáček v sáčku
 • některé čokolády nebo sladkosti
 • a jiné

Proto je důležité, aby si každý člověk důkladně přečetl etiketu potraviny, kterou kupuje. Výrobci jsou povinni uvádět složení. Z toho důvodu by neměl být problém použití palmového oleje v daném výrobku odhalit dříve, než za nákup zaplatíte!

Je tedy palmový olej alespoň v něčem zdravý?

Nebylo by fér, pokud bychom palmovému oleji upřeli alespoň nějaké pozitivní vlastnosti na lidské zdraví. Najdeme v něm například tyto zajímavé a zdraví prospěšné látky:

 • vitamín A
 • vitamín D
 • vitamín E
 • vitamín K
 • koenzym Q10
 • a další

Takže není zcela pravda, že by byl palmový olej plný negativních látek. Jenže vysoký výskyt, pro lidské zdraví nevhodných, nasycených mastných kyselin znamená, že pozitiv je o dost méně, než negativ.

Palmový olej a ekologie

V článku o palmovém oleji nesmíme zapomenout ani na jeho souvislost s celosvětovým vlivem na ekologii. Plantáže palmy olejné byly vysázeny na úkor pralesů a tento trend i nadále pokračuje.

Úbytek pralesů má z dlouhodobého pohledu velmi špatný vliv na životní prostředí hned na několika úrovních. Nejenom, že ubývají „plíce planety“, ale v důsledku mizejících pralesů vymírá mnoho druhů rostlin a živočichů. Současně dochází k zamořování životního prostředí různými chemickými hnojivy a dalšími škodlivými látkami. Ty jsou totiž při ošetřování plantáží s palmou olejnou často bezohledně používány. To vše za cílem dosáhnout co nejvyšších výnosů a zisků.

Pro ucelené informace chceme na tomto místě také upozornit na fakt, že spotřeba palmového oleje pro potravinářský průmysl není až tak významná. Jedná se pouze o cca 10% z celkové sklizně. Mnohem větší dopad na životní prostředí má spotřeba palmového oleje pro výrobu takzvaných biopaliv. Nezbývá se než zeptat, zda jsou opravdu biopaliva tak bio, když kvůli jejich produkci mizí pralesy…

Palmový olej a jeho účinky

Věříme, že si nyní dokážete lépe utvořit vlastní názor na palmový olej a jeho účinky. Situace není tak jednoduchá, jak někdy hlásají různé nápisy v tisku nebo krátké televizní zprávy. Přesto lze konstatovat, že zodpovědný člověk by se měl palmovému oleji spíše vyhýbat. Když už ne z důvodu prevence zdraví, přestože to je velmi pádný argument, tak alespoň kvůli ekologickým dopadům. Ty totiž může pocítit celý svět.

Objednat palmový olej v tobolkách

Palmový olej a jeho účinky


Categories Pro zdraví