Ovesné vločky a hubnutí

1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky5 Hvězdiček (2 hlasů, průměr: 5,00 z 5) - Hlasujte!
Nahrávám...

Mezi tradiční a současně zdraví prospěšné potraviny patří ovesné vločky, které by neměly chybět v žádném kvalitním jídelníčku. V našem článku se podíváme na to, zda je tak často používané slovní spojení ovesné vločky a hubnutí oprávněné, jak může tato potravina se snížením tělesné váhy pomoci a také na další skvělé vlastnosti ovesných vloček. Nakonec vám doporučíme návod na přípravu ovesné kaše a 1 ovesný nápoj.

Co to jsou ovesné vločky

Ovesné vločky se vyrábějí z hrubého zrna obiloviny nazývané oves za pomoci speciálních postupů, jejichž hlavním účelem je zamezení vzniku plísní a žluknutí. Po úpravě hrubých zrn se rozlisují na ovesné vločky tak, jak je již známe.

Hlavní výhody ovesných vloček při hubnutí

  • Nízký glykemický index – konzumace potravin s nízkým glykemickým indexem (zkratka GI) prodlužuje dobu, během které zájemce o hubnutí nepociťuje hlad. Ovesné vločky mají glykemický index 49, což je velmi příznivá hodnota, neboť například vařené brambory mají GI 65, dýně GI 73 a vařená mrkev GI 85.
  • Nárůst svalové hmoty – ovesné vločky podporují nárůst svalové hmoty, což samozřejmě funguje jenom tehdy, když cvičíte nebo vykonáváte fyzickou práci. Svalová hmota je důležitá, protože pokud ji máte, tak i během odpočinku svaly potřebují energii a bojují proti ukládání tuků.
  • Vysoký podíl vlákniny – velké množství vlákniny v ovesných vločkách podporuje činnost střev, které se pravidelným vyprazdňováním také čistí a přirozeně se podporuje jak příjem vitaminů a minerálů do organismu, tak odstraňování různých nevhodných látek z těla, což je dobrá pomoc pro metabolismus odpovídající mj. za odbourávání tuků.
  • Obsahují různé důležité látky – ovesné vločky mají hodně bílkovin, nenasycené mastné kyseliny, vitamin B1, vitamin B6, vitamin E, fosfor, vápník, železo a další zdraví prospěšné látky, což je velmi významné pro držení různých diet, při nichž hrozí v důsledku omezení jídelníčku zhoršený příjem vitaminů a minerálů.

V rámci hubnutí a dietního jídelníčku je doporučováno konzumovat ovesné vločky k snídani, dopolední svačině nebo jako součást oběda, což je dáno vysokým obsahem komplexních sacharidů a bílkovin. Naopak k odpolední svačině nebo večeři si dejte spíše něco jiného.

Další příznivý vliv ovesných vloček

  • Snižují hladinu vysokého cholesterolu – pravidelná konzumace ovesných vloček bojuje proti vysokému cholesterolu a tím podporuje správnou činnost cévního systému a srdce.
  • Prevence proti vysokému tlaku – další důležitý vliv ovesných vloček, znovu zejména ve vztahu k srdeční činnosti a cévám.
  • Proti osteoporóze – tuto vlastnost ovesných vloček díky obsahu vápníku ocení zejména ženy, které osteoporózou často trpí, ale poslední dobou se choroba nevyhýbá ani mužům.
  • Regulují štítnou žlázu – další čím dál častějším onemocněním obyvatel vyspělého světa je špatná funkce štítné žlázy a i zde můžou ovesné vločky v rámci prevence přispět.
  • Omezují stres – ovesné vločky omezují vliv stresu a nervozity, navíc dokážou zlepšit soustředění, což určitě ocení každý, kdo studuje nebo intenzivně pracuje.
  • Neobsahují lepek – ovesné vločky se hodí do diet neobsahujících lepek.

Dietní ovesná kaše

Ingredience: 1 litru čisté neperlivé vody, 50g ovesných vloček, čajová lžička rozdrcených (nakrájených) oříšků a jablko nakrájené na drobné kousky.

Příprava: do studené vody vsypte ovesné vločky a za stálého míchání je uvařte do měkka, až vznikne ovesná kaše o konzistenci ke konzumaci. Před konzumací do kaše vmíchejte jablko a oříšky.

Jablko a oříšky můžete samozřejmě nahradit i jinými druhy ovoce, vodu lze nahradit mlékem.

Oves Milk – ovesný nápoj s obsahem vlákniny 400g

Pokud vám ovesná kaše nechutná nebo chcete změnu, můžete si zakoupit instantní ovesný nápoj s vlákninou, který neobsahuje cholesterol, živočišné tuky a jedná se o bezlaktózový produkt. Příprava nápoje je velmi jednoduchá, neboť stačí rozmíchat 25g prášku, což jsou 2 vrchovaté polévkové lžíce, v malém množství teplé vody a pak směs dolít a promíchat se 1 litrem vody. Balení výrobku vám tak vydrží na 16 nápojů.

Ovesné vločky shrnutí

Jak vidíte, ovesné vločky a hubnutí k sobě prostě patří, navíc jejich zařazením do jídelníčku získáte skvělý produkt podporující vaše zdraví. Další výhodou ovesných vloček je i to, že nejste odkázáni pouze na ovesnou kaši nebo ovesné nápoje, ale můžete si je pořídit ve formě chutných tyčinek s obsahem ovesných vloček nebo si vločky můžete nasypat do jogurtu. Přejeme vám dobrou chuť a úspěšné hubnutí s ovesnými vločkami.

Ovesné vločky a hubnutí