Tentokrát jsme si pro vás připravili americký styl hubnutí s názvem Osmihodinová dieta, která za oceánem prožívá opravdový rozkvět. Dietu vytvořili 2 autoři – David Zinczenko a Peter Moore. V dalším textu si vysvětlíme, co to Osmihodinová dieta je, jaké jsou její hlavní principy, a také výhody a nevýhody. Dále odhalíme, zda se skutečně jedná o dietu bez jakýchkoliv omezení, jak se často tvrdí.
Obsah článku
Osmihodinová dieta princip
Vše je založeno na tom, že dříve vedli lidé aktivní život podle přirozených přírodních biorytmů a během nich také jedli. Současná civilizace má mnoho vymožeností, umělým světlem počínaje a noční zábavou konče, proto se prodloužila doba, během které každý den jíme.
U této diety platí, že můžete jíst cokoliv a neomezeně (ovšem pokud se budete nezřízeně ládovat, tak rozhodně nezhubnete) během 8 hodinových etap, tedy například od 8,00 do 16,00 nebo od 9,00 do 17,00 hodin. Určité další omezení, mimo zmíněných 8 hodin, tu ovšem je, neboť každé jídlo by mělo obsahovat nejméně 2 potraviny z níže uvedených 2 skupin, libovolně namixované, a také je vhodné některé potraviny vynechat.
The Fat Busters
- mléčné výrobky
- luštěniny
- ořechy
- vejce, krocan a jiné libové maso
Tato skupina je zaměřena na bílkoviny, zdravé tuky a vlákninu.
The Health Boosters
- maliny, borůvky
- další ovoce (jablka, pomeranče)
- zelená zelenina (např. špenát)
- ovesné vločky, celozrnné pečivo a cereálie
Zde hrají prim minerály a vitaminy.
Aby 8 hodinová dieta, podle tvrzení autorů, fungovala, je nutné se tímto doporučením řídit nejméně 3 dny v týdnu, přičemž více dnů by mělo přinést větší váhový úbytek.
Další informace u 8 hodinové diety
- maximálně 2 – 3 skleničky alkoholu týdně
- každé ráno (před prvním jídlem dne) nejméně 8 minut cvičení nebo svižné chůze
- snížit příjem a nejlépe vynechat slazené nápoje
- nepřehánět to s těstovinami, bílým pečivem, rýží, cukrem a nezdravými tuky (čím méně, tím lépe)
Výhody Osmihodinové diety
- Minimální omezení v jídle – na rozdíl od jiných diet se zde nesetkáte s razantními omezeními potravin, i když určité limity samozřejmě existují.
- Slazené nápoje se nedoporučují – právě nápoje hrají v obezitě významnou roli, protože velká část limonád a dalších nápojů má vysoké kalorické hodnoty, po kterých letí ručička váhy rychle nahoru.
- Rychlá účinnost – dieta by měla být účinná a s rychlými výsledky.
- Alkohol (omezeně) povolen – na rozdíl od mnoha jiných diet, tak u Osmihodinové diety si můžete dopřát 2 – 3 skleničky alkoholu týdně. Sice to pro někoho není nijak velké množství, ale určitě je to lepší, než nic.
- Počtem dnů v týdnu regulujete rychlost hubnutí – vzhledem k tomu, že minimum pro dodržování diety jsou alespoň 3 dny v týdnu, můžete si dobře regulovat rychlost hubnutí, které je výživovými odborníky doporučováno nejlépe mezi 0,5 – 1 kg týdně.
Nevýhody Osmihodinové diety
- Hlad – ačkoliv dieta propaguje, že můžete jíst téměř cokoliv, tak hlavní myšlenkou je limit jídla v délce 8 hodin z celého dne. To je velké omezení, které jde proti většině doporučení zdravého stravování, neboť ty naopak doporučují 5 – 6 menších jídel denně o delším časovém rozsahu. Proto u této diety hrozí, že budete mít hlad.
- Ukládání tuků a zpomalení metabolismu – oboje souvisí s předchozí nevýhodou, neboť pocit hladu může vést tělo k tomu, aby zpomalilo metabolismus a začalo si ukládat tukové zásoby. Samozřejmě to neplatí u každého, ale nepochybně existuje určitá skupina lidí, kde toto hrozí.
- Jojo efekt – ani u Osmihodinové diety se nedá vyhnout možnosti jojo efektu, neboť pokud přestanete dodržovat dietní opatření a začnete jíst jako dříve, kilogramy se zase vrátí. Tak jako u každé diety, i zde je nutná trvalá změna životního stylu, která zahrnuje zdravější jídelníček a pravidelný pohyb.
Osmihodinová dieta evidentně není pro každého, ale určitě stojí za to ji vyzkoušet, neboť pokud vás nebude trápit pocit hladu kvůli osmihodinovému limitu pro jídlo, tak se jedná o jednu z nejméně náročných diet, jaké vůbec existují, a ani s pohybem se to nepřehání, což je pro někoho jistě dobrá zpráva.