Nadýmání a plynatost babské rady a co funguje

Jestliže vás trápí nafouknuté břicho nebo bojujete s únikem tzv. větrů, tak neklesejte na mysli. Nejste v tom vůbec sami. Jedná se o velmi častý problém, kterým se zabývá i přírodní léčba. Pokud vás zajímá, jaké babské rady fungují proti nadýmání a plynatosti, jste na správném místě.

Jak vznikají plyny v lidském organismu

Tvorba plynů v přiměřeném množství je přirozená vlastnost lidského těla. Dochází k tomu během trávení, když tělo zpracovává potravu. Během dne běžně vznikají 1 – 2 litry plynů, přičemž většina z nich je normálně vstřebána. Jenom malá část odchází ve formě tolik nechtěného úniku plynů ze zadní části lidského organismu.

Poněkud odlišná situace nastává v případě, že má člověk nějaké zdravotní problémy. Při nich může docházet buď ke zvýšené tvorbě plynů nebo je tělo nedostatečným způsobem vstřebává. Potom se může hovořit o problémech s nadýmáním.

Kdy nejčastěji dochází k problémům s nadýmáním

 • dietní chyba
 • konzumace nadýmavých potravin (typické jsou luštěniny)
 • špatný pitný režim
 • psychické problémy
 • stres
 • nedostatečně rozmělnění potravy v ústech a hltání
 • zhoršená funkce střevního systému nebo přímo jeho nemoc
 • nemoci zažívání (žlučník, slinivka, játra, žaludek, dvanáctník)
 • nedostatek pohybu

Jaké jsou babské rady na nadýmání a plynatost

Pomoc podle přírodní léčby může být různorodá, neboť existuje mnoho cest. Obecně platí, že větší úspěch přinese kombinace několika přístupů, které si ale nesmí být vzájemnou kontraindikací.

Speciální cviky

Jestliže je příčinou nadýmání zhoršená činnost střev, je vhodné vyzkoušet speciální cviky. Ty dokážou podpořit peristaltiku, čímž se předchází zácpě a plynatosti.

Mezi oblíbené cviky patří vtahování konečníku dovnitř. Samozřejmě, že symbolicky. Mírně pokrčte nohy a mezi kolena si dejte malý polštář. Kolena tlačte k sobě a současně se snažte s každým výdechem konečník vtáhnout dovnitř. Poté na malou chvilku zadržte dech. Cvik několikrát opakujte.

Vhodné je cvičit na lačno a v průběhu cvičení vypijte sklenici vlažné neperlivé vody.

Úprava stravy

Jelikož nadýmání hodně podporuje činnost bakterií ve střevech, je nutné na to reagovat úpravou jídelníčku. Jednou z možných cest je dělená strava. Mezi další opatření patří zařazení speciálních druhů koření, které pomáhá proti plynatosti.

Jedná se například o tyto druhy koření:

 • kmín
 • bazalka
 • tymián
 • saturejka
 • anýz
 • a jiné

Dále je potřeba důsledně žvýkat přijímanou potravu. Každé sousto by mělo být rozžvýkáno alespoň 20 x. Z jídelníčku vyřaďte bílou mouku a bílý cukr, které jsou náročné na trávení.

Obklady proti plynatosti

Pomoci můžou obklady přikládané na břicho postiženého. Obklad musí být teplý, namočený v teplé vodě, do které se nejprve nakape čerstvě vymačkaná šťáva z citrónu. Obklad se na břicho dává vyždímaný a ponechá se po dobu 30 minut. Vše je možné opakovat.

Čerstvá petržel

Pokud máte zahradu nebo si na parapetu pěstujete petržel, můžete vyzkoušet další babský recept proti plynatosti. Po každém jídle snězte čerstvé 2 snítky petrželové natě.

Bylinné čaje proti nadýmání

Na nadýmání také existuje celá řada různých bylinných směsí. Připravili jsme si pro vás 2 z nich:

 1. Připravte si stejné díly fenyklu, pelyňku, řebříčku a kmínu. Vše smíchejte. Ze směsi použijte 1 polévkovou lžíci, kterou zalijete 2 dcl horké vody. Louhujte 10 minut, zceďte a pomalu vypijte teplé.
 2. Smíchejte 2 stejné díly mletého kmínu a usušené majoránky. 1 čajovou lžičku směsi přelijte studenou vodou, rozmíchejte a vypijte.

Nadýmání a plynatost – babské rady a co funguje závěr

Na nadýmání a plynatost je mnoho babských rad, který fungují. Ovšem pokud trpíte delší dobu tímto problémem, neměli byste nic podcenit. Může se jednat o závažný zdravotní problém, který patří do rukou zkušeného lékaře. Proto je nutné zajít na vyšetření.

Nadýmání a plynatost babské rady a co funguje


Categories Pro zdraví