Matcha tea zelený čaj v prášku

Mezi zdravotní výhody pití matcha čaje, patří zlepšená duševní bdělost, silnější imunitní ochrana a detoxikace. Matcha tea zelený čaj v prášku obsahuje polyfenoly a katechin, čímž přispívá k léčbě různých zdravotních stavů, včetně bakteriálních, plísňových a virových infekcí, rakoviny a diabetu typu 2. Pomáhá také při udržení kardiovaskulárního zdraví, zdraví gastrointestinálního traktu a působí jako vynikající energetický povzbuzovač.

Co je Matcha tea zelený čaj v prášku?

Matcha je jemně mletý, jasně zelený čajový prášek. Je to přírodní, organický zelený čaj, který byl základem japonského čajového obřadu po více než 900 let. Buddhističtí mniši ctí Matcha čaj jako „zdravotní elixír“ pro jeho potenciál zvýšení koncentrace a zvýšení metabolismu. I dnes se Matcha tea používá díky svým zdraví přínosným vlastnostem – ať už jako nápoj samotný, jako složka smoothie či jiných pokrmů.

Historie

Matcha tea pochází původem z Číny, kde byl již v 9. století používán jako léčivo na různé neduhy. Od Číny převzali tento čaj japonští buddhističtí mniši, kteří si uvědomili skutečný potenciál matcha čaje na konci 12. století. Od té doby se zvýšila celková produkce matcha čaje a dnes činí matcha čaj 0,6 % z celkového výnosu čajů.

Pěstování čaje

Matcha tea zelený čaj v prášku se vyrábí z kvalitních listů rostliny zvané tencha. Čajové keře jsou chráněné, aby se zabránilo vystavení přímému slunečnímu záření, což snižuje rychlost fotosyntézy a zpomaluje růst rostlin. To poskytuje tmavší odstín listů a stimuluje produkci chlorofylu a aminokyselin. Sklizeň se provádí ručně, aby byl zajištěn výběr z nejmladších a nejmenších listů pro zachování nejvyšší kvality čaje.

Zpracování čajových listů

Na rozdíl od jiných zelených čajů jsou listy matcha čaje krátce dušeny v páře, aby se ochránily před oxidací a aby se zachovala jejich chuť a nutriční obsah. Poté následuje velmi jemné mletí pomocí žulových kamenů, což má za následek typický zelený prášek.

Nutriční hodnoty matcha čaje

Matcha čaj je starodávný nápoj, který je zdrojem vitamínu A, vitamínu B, C, E a K a stopových prvků. Matcha čaj je bohatý na komponenty s antioxidačními vlastnostmi (polyfenoly, katechiny a chlorofyl). Přítomnost aminokyselin, jako je L-theanin a teofylin dělá z matcha čaje nápoj plný užitečných živin.

Zdravotní výhody matcha tea

Zdravotní přínosy matcha čaje z lékařského hlediska můžeme shrnout jako následující:

1. Silnější imunitní systém

Jak už jsme zmínili, matcha čaj obsahuje spoustu antioxidantů, polyfenoly, EGCG, L-theanin, které společně přispívají k posílení obranyschopnosti organismu a pomáhají zajistit ochranu proti různým antigenům.

2. Antioxidační síla

Bylo zjištěno, že ve srovnání s jinými druhy zeleného čaje má matcha čaj nejvyšší množství EGCG (epigallocatechin galát), což je extrémně zdravá složka s řadou přínosů. Tyto antioxidanty hledají volné kyslíkové radikály a neutralizují jejich škodlivé účinky. Chrání tělo před výskytem onemocnění nebo zánětů spojené s oxidačním stresem.

3. Diabetes typu 2

Ukázalo se, že matcha čaj může být důležitý pro udržení zdravého metabolismu u diabetických jedinců. Matcha tea zelený čaj v prášku pomáhá snižovat hladiny triglyceridů, celkového cholesterolu a jaterního obsahu glukózy u diabetiků. Matcha čaj vykazuje inhibiční účinek proti poškození jater a ledvin tím, že brání hromadění pokročilé glykace v ledvinách.

4. Zdraví kardiovaskulárního systému

EGCG je důležitou látkou i při udržování kardiovaskulárního zdraví. Udržuje totiž nízkou hladinu cholesterolu a pomáhá při snižování lipidů.

5. Posilovač energie

Matcha čaj obsahuje zdravou formu kofeinu (nejedná se o ten samý kofein, který najdeme v kávě). Tato jedinečná forma kofeinu, známá jako teofylin, udržuje energetické hladiny bez nežádoucích účinků. Pomalé uvolňování energie v důsledku teofylinu pomáhá při podpoře funkce nadledvinek a udržuje optimální hormonální hladiny.

6. Detoxikace

Chlorofyl, který se nachází v matcha čaji, zdůrazňuje účinnost v čistícím procesu těla. Chlorofyl je vynikajícím detoxikantem, který pomáhá při čištění krve. To pomáhá udržovat alkalitu krve a tkání. Chlorofyl také pomáhá při prevenci sdružení škodlivých toxinů na stěnách tlustého střeva a spláchne je ven z těla.

7. Duševní bdělost a uklidňující účinky

L-theanin, unikátní aminokyselina obsažená v matcha zeleném čaji má antianxiolytické vlasnosti a pomáhá při zvyšování alfa vln v mozku. Tyto alfa vlny podporují relaxaci a vyvolávají hluboký pocit duševní jasnosti a čilejší rozpoložení, stejně jako jógové techniky. Studie naznačují, že theanin působí jako neurotransmiter, který vyvíjí uklidňují účinky bez pocitu ospalosti. Tuto vlastnost využívali buddhističtí mniši při meditacích.

8. Ochrana před infekcemi

EGCG je účinný také v boji proti různým bakteriálním, virovým a plísňovým infekcím. EGCG vykazuje inhibiční účinek proti růstu různých důležitých lidských patogenů, včetně viru chřipky, hepatitidy B a virus C, herpes virus a další.

9. Ochrana před HIV

Epigalokatechin přítomný v matcha čaji je také účinný v prevenci HIV. Spolu s tím může pravidelná konzumace matcha čaje pomoci také při ochraně mozku pacientů s HIV atributy.

10. Zdraví gastrointestinálního traktu

Matcha čaj je užitečný k léčení žaludečních a střevních poruch. Stimuluje totiž vylučování stolice a pomáhá tělu zbavit se škodlivých chemických látek a toxinů.

11. Prevence rakoviny

EGCG je hlavní látkou, která působí jako prevence proti rakovině. Zamezuje šíření maligních rakovinných buněk a napomáhá při snižování rizika rakoviny – močového měchýře, tlustého střeva či konečníku.

Kulinářské využití

Vzhledem ke svým pozitivním účinkům se matcha čaj široce rozšířil v dnešním světě do řady kulinářských výrobků. Matcha se používá do cukrářských výrobků, včetně čokolády, koláčů, cukrovinek, sušenek a zmrzlin. Některé kavárny prodávají speciální nápoje založené na matcha čaji, jako jsou koktejly, mléčné koktejly, latté i alkoholické nápoje.

Matcha čaj – varování

I když je matcha čaj plný zdraví prospěšných živin, obsahuje určité množství kofeinu, který může vyvolat alergické reakce u některých citlivých jedinců. Alergické reakce mohou zahrnovat průjem, srdeční arytmii a syndrom dráždivého tračníku. Kofein může při vyšší spotřebě čaje také způsobit lékové interakce.

Souhrnem…

Matcha čaj má vynikající potenciální zdravotní výhody ve srovnání s jinými zelenými čaji. Matcha čaj je jediný čaj, u kterého vypijete veškeré listy, proto poskytuje maximální výhody přírodních složek. Chlorofyl obsažený v tomto čaji pomáhá při hojení ran a také působí protizánětlivě. Matcha čaj má také vlastnosti zpomalující přirozené stárnutí, pomáhá udržet nízký krevní tlak, poskytuje úlevu od zácpy, stimuluje náladu a pomáhá vytvořit celkovou pohodu.

Matcha tea zelený čaj v prášku