Kustovnice čínská a pěstování doma

Možná už jste slyšeli o kustovnici čínské neboli goji a jejích zdravotních přínosech pro lidské zdraví. Kustovnice čínská má dlouhou historii jako léčivá rostlina ve starověké Číně. Mnoho lidí používá goji k léčbě očí, jater a ledvin. Kustovnice čínská má červené bobule a sladkou, lehce nakyslou chuť. Nejčastěji se s nimi setkáváme v sušené podobě. V tomto článku se ale mimo jiné dočtete také to, jak si takovou kustovnici vypěstovat doma.

Nutriční informace

Kustovnice je zdrojem spousty vitamínů a minerálů, včetně:

 • vitamínu C,
 • vlákniny,
 • železa,
 • vitamínu A,
 • zinku,
 • antioxidantů.

Tyto malé bobulky obsahují všech 8 esenciálních aminokyselin. Porce o váze 120 g vám zajistí 10 % doporučené denní dávky bílkovin. Na ovoce je to opravdu překvapivé množství. Sacharidy v kustovnici jsou komplexními sacharidy. To znamená, že cukr do krve se uvolňuje postupně, takže se snižuje náhlé riziko zvýšení cukru v krvi.

Užívání kustovnice

Vždy se nejprve poraďte se svým doktorem, zda můžete kustovnici začít užívat. Měli byste se vyhnout užívání kustovnice, pokud máte jeden z následujících zdravotních problémů:

 • máte nízkou hladinu cukru v krvi,
 • používáte léky na ředění krve,
 • máte nízký krevní tlak,
 • kojíte nebo jste těhotná,
 • jste alergičtí na toto ovoce.

Zdravotní přínosy

Posílení imunitního systému

Posílení imunitního systému jde ruku v ruce s ochranou před chřipkou. Vitamíny v kustovnici mohou posílit oboje. Studie prokázaly, že kustovnice dokáže ochránit i před ostatními virovými onemocněními.

Potenciální hubnutí

Kustovnice znamená zdravé jídlo s malým množstvím energetické hodnoty. Jejich bohatá sladká chuť spolu s vysokým obsahem vlákniny vám může pomoci jíst zdravě. Obraťte se na ně vždy, když vás přepadne hlad a vy nemáte po ruce nic lepšího. Můžete si je přidat do jogurtu nebo salátu. Jíst je můžete stejným způsobem, jako byste jedli rozinky.

Antioxidanty

Kustovnice čínská obsahuje vysoké množství antioxidantů, zejména zeaxantin. Je to právě zeaxantin, který dává kustovnici, šafránu a paprice jeho barvu. Antioxidanty chrání buňky před poškozením, když jsou vystaveny prvkům, jako je kouř nebo radiace. Navíc mají potraviny s vysokým obsahem antioxidantů také vysoký obsah vlákniny a nízký obsah nezdravých tuků.

Udržování hladiny cukru v krvi

Sladké bobule kustovnice mohou pomoci snížit hladinu cukru v krvi a zlepšit toleranci cukru, zmírnit inzulinovou rezistenci a obnovovat buňky, které pomáhají vytvářet inzulin.

Zvýšení testosteronu

Plody kustovnice mají dlouhou historii vázanou na sexuální plodnost. Kustovnice totiž dokážou zvýšit množství spermií a jejich pohyblivost a obnovit hladiny testosteronu. Výzkum naznačuje, že kustovnice mohou být alternativou k předepisovanému léku na erektilní dysfunkci (např. místo Viagry).

Jak pěstovat kustovnici doma

Protože je kustovnice poměrně drahá, a na českém trhu ji seženeme pouze sušenou nebo ve formě sirupu, jediným způsobem, jak se dostat k čerstvým bobulím, je vypěstovat si je doma. Předem vás však musíme upozornit, že vypěstování kustovnice, která bude plodit dostatečné množství plodů může trvat několik let. Zde je stručný postup, jak na to.

Semínka

Semínka můžete použít ta, která jste našli v sušených kustovnicích, anebo si je koupit. Na internetu je zdrojů dost.

Kde pěstovat?

Pokud žijete v podnebí, kde teploty nejsou nižší než 26 °C, můžete kustovnici pěstovat venku. Pamatujte na to, že kustovnice potřebuje sluneční svit, takže ji zasaďte někam, kde na ni bude minimálně 6 hodin svítit sluníčko. Semínka zasejte na začátku března, když už přešly všechny mrazy (pro jistotu si je můžete předpěstovat doma v květináči). Semínka zasaďte asi 1,5 cm hluboko a až do vyklíčení udržujte půdu vlhkou. K tomu si můžete dopomoci mulčováním.

Sklízení

Nyní vše, co budete dělat, je čekat, až vaše bobule kustovnice dorostou. Bude však trvat několik let, než získáte rostliny dobré velikosti, které produkují dostatečné množství plodů.

Kustovnice je to pravé pro vás

Pokud hledáte novou výživnou potravinu, kterou byste přidali do svého jídelníčku, můžete se obrátit na kustovnici. Je plná vitamínů a minerálních látek, navíc obsahuje vysoké množství bílkovin. Dále vám mohou poskytnout vítanou změnu od ostatních druhů ovoce, na které jste zvyklí. Přidat je můžete kamkoli, a pokud vás nic nenapadá, nahraďte jimi klasické rozinky.

Kustovnice čínská a pěstování doma


Categories Pro zdraví