Krabičková dieta recepty s jídelníčkem

Mezi velmi pohodlné a účinné diety patří Krabičková dieta, která funguje na jednoduchém principu několika krabiček s jídlem pro každý den. Ačkoliv tuto službu nabízí mnoho specializovaných firem, které vám dovezou krabičky až do domu, tak my vám představíme zajímavou alternativu, jakou domácí krabičková dieta recepty s jídelníčkem rozhodně je. V dalším textu se tedy dozvíte několik zajímavých receptů, ukázky jídelníčku, a také hlavní principy krabičkové diety.

Vhodné potraviny pro krabičkovou dietu

Základem přípravy jídel pro krabičkovou dietu je syrová, vařená, dušená nebo pečená strava bez většího množství tuků, přičemž rozhodně nelze konzumovat smažená jídla. Jinak platí obecné zásady zdravé stravy, tedy je vhodné se vyhýbat sladkostem, uzeninám, bílému pečivu, alkoholu, produktům s vysokým obsahem tuku apod. Na minimum byste měli omezit i celozrnné pečivo, které je občas dovoleno v malém množství.

Do krabičky se hodí zejména jídla připravená z těchto produktů:

 • zelenina
 • ovoce
 • celozrnné těstoviny
 • rýže
 • kuřecí maso
 • krůtí maso
 • netučné ryby
 • nízkotučné mléčné výrobky
 • z olejů je vhodný olivový olej
 • vejce
 • občas libová šunka

Bez hlídání kalorií to nepůjde

Vedle správně sestaveného jídelníčku je klíčové vědět, kolik kalorií můžete spořádat, abyste začali hubnout a následně správnou tělesnou váhu udrželi. Důležité je si uvědomit, že spotřeba kalorií závisí na mnoha faktorech, pohlavím počínaje a věkem konče. Nejlépe bude, pokud k výpočtu použijete kalkulačky kalorií, které jsou k dispozici na internetu. Pro představu uvádíme, že muž ve věku 31 až 50 let má spotřebu kalorií mezi 2350 – 2900, v závislosti na denní pohybové aktivitě, žena stejného věku má rozmezí 1800 – 2250 kalorií.

Pokud budete chtít zhubnout, zkuste si zjistit doporučený příjem kalorií a snižte ho o 500 kalorií denně, přičemž jídelníček by měl být sestaven v souladu s principy krabičkové diety. Kalorie lze zvýšit nebo o něco snížit, podle výsledků, jakých budete dosahovat.

Ukázka jídelníčku pro krabičkovou dietu

1. den

Snídaně: celozrnný rohlík s libovou šunkou a nízkotučným sýrem

Svačina: jablko

Oběd: dušené kuřecí plátky s rýží

Svačina: šopský salát

Večeře: rajčatová polévka

2. den

Snídaně: míchaná vejce

Svačina: nízkotučný jogurt

Oběd: dušené rybí filé a vařená zelenina

Svačina: mrkvový salát

Večeře: cuketa s rýží

3. den

Snídaně: nízkotučný tvaroh

Svačina: paprika

Oběd: vařená kuřecí stehna s rýží

Svačina: libová šunka

Večeře: brokolicová polévka

Vybrané recepty do krabičkové diety

Ještě dříve, než vám představíme 3 jednoduché recepty, bychom vám rádi doporučili, že při dietním režimu byste měli omezit solení, a proto i při přípravě krabičkových jídel zacházejte se solí velmi opatrně.

Cuketa s rýží

Ingredience: 1 cuketa, olivový olej, cibule, česnek, 10 cherry rajčat, 1 zelená paprika, sůl, pepř

Na kapce olivového oleje postupně osmahneme cibuli, česnek a přidáme cuketu, papriku a rozpůlená cherry rajčata. Vše osolíme a opepříme, po chvilce podlijeme vodou a dusíme do měkka. Souběžně uvaříme a jemně osolíme rýži. Podáváme za tepla.

Šopský salát

Ingredience: salátová okurka, 3 papriky, 3 rajčata, 1 cibule, 150g balkánského sýra, olivový olej, citrón, sůl a pepř.

Zeleninu po omytí nakrájíme na malé kousky a balkánský sýr nastrouháme nebo rozdrobíme. Vše smícháme a dodáme 1 až 2 lžíce olivového oleje a kapku citrónové šťávy. Dochutíme solí a pepřem. Podáváme vychlazené.

Brokolicová polévka

Ingredience: brokolice, česnek, sůl, pepř, strouhaný muškátový oříšek.

Brokolici omyjeme a nakrájíme, následně spolu s nakrájeným nebo rozdrceným česnekem vložíme do hrnce se studenou vodou a uvaříme do měkka. Ochutíme solí, pepřem a muškátovým oříškem.

Tip: Pokud budete brokolici nejprve dusit ve vývaru, získáte lepší chuť.

Jak jste si mohli přečíst, tak připravit si domácí krabičkovou dietu není žádná velká věda, chce to jen trochu chuti a času. Krabičková dieta recepty s jídelníčkem může poskytnout nejenom snížení nadváhy, ale i plnohodnotný zdravý jídelníček. A pokud byste si s jeho sestavením náhodou nevěděli rady ani po přečtení tohoto článku, můžete se obrátit na výživového poradce.

Krabičková dieta recepty s jídelníčkem


Tags