Konopný olej užívání a účinky

1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky5 Hvězdiček (3 hlasů, průměr: 4,67 z 5) - Hlasujte!
Nahrávám...

Konopí má mezi lidmi poměrně rozporuplnou pověst. Ve většině případů neoprávněně, protože nabízí velké množství zajímavých produktů. Mezi ně patří také konopný olej, jeho účinky a užívání. Ten se vyrábí ze semínek Cannabis sativa L., což je konopí bez rizikových účinků THC.

Jak se vyrábí konopný olej

Výroba kvalitního konopného oleje probíhá lisováním semínek konopí za studena. Tento olej si zachovává všechny kvalitní látky. Má tmavě zelenou barvu a příjemnou vůni. Chuť připomíná oříšky.

Setkat se můžete i s lisovaným olejem při vyšších teplotách. Takový konopný olej bohužel ztrácí mnoho cenných látek. Pozná se díky větší čirosti a menší intenzitě typické vůně.

Co obsahuje konopný olej

Hlavní složkou konopného oleje jsou esenciální mastné kyseliny, které tvoří přibližně 80 % oleje. Zmínit můžeme například kyselinu linelovou nebo kyselinu stearidonovou.

Dále v konopném oleji najdeme:

 • vápník
 • hořčík
 • železo
 • draslík
 • fytosteroly
 • vitamín A
 • vitamín D
 • vitamín E
 • vybrané vitamíny skupiny B
 • antioxidanty
 • cannabidiol
 • chlorofyl
 • protein globulin edestin
 • bílkoviny
 • sacharidy

Účinky konopného oleje

Na kůži

Konopný olej nabízí pomoc při mnoha kožních problémech. Dokáže pomoci při různých ekzémech, oblíbený je i při onemocnění lupénkou. Pokud se vyskytne na kůži nějaké drobné poranění nebo menší popálenina, konopný olej je i v tomto případě jednou z voleb přírodní medicíny. Vyzkoušet ho můžete také pro léčbu zánětlivých onemocnění kůže, včetně problémů s akné.

Konopný olej má hypoalergenní účinky, takže ho může používat většina zájemců. Oblíbený je i pro svoje příznivé regenerační účinky na pleť, u které zpomaluje stárnutí a pomáhá proti vráskám.

Proto není divu, že je konopný olej velmi častou součástí přípravků kosmetického průmyslu.

Na cévy

Další pozitivní vliv má konopný olej na kardiovaskulární systém. Vysoký obsah nenasycených omega 3 a omega 6 mastných kyselin ho k tomu přímo předurčuje. Prospívá nejenom jako prevence proti ucpávání cév, ale také proti problémům se srdcem a mozkové mrtvici.

Vzhledem k tomu, že tyto nemoci patří k nejčastějším zdravotním problémům vyspělého světa, je vhodné zařazovat konopný olej do stravy pravidelně.

Na uvolnění těla

Konopný olej se hodí i pro masáže, které můžou být různého druhu. Vedle použití u klasických relaxačních masáží, dokáže konopný olej podpořit i uvolnění ztuhlých kloubů. Je vhodný při svalových problémech, včetně různých křečí.

Další zdravotní účinky

Díky obsahu antioxidantů je možné zařadit konopný olej do kategorie potravin s protinádorovými účinky, zejména ve formě prevence. Jeho účinné látky dokážou podpořit imunitní systém lidského těla. Dále umí zmírnit problémy s menstruací a mezi jeho vlastnosti patří i to, že podporuje ochranu buněk před oxidačním stresem.

Jak na užívání konopného oleje

Zařazení konopného oleje do jídelníčku není žádná velká věda. Základem je mít kvalitní výrobek. Jinak platí obecné doporučení, že konopný olej by se neměl používat při teplotách překračujících 180 stupňů Celsia. Ovšem abyste měli úplnou jistotu, že v něm zůstanou zachovány všechny cenné látky, je vhodné ho používat pouze ve studené kuchyni. Tedy například jako zálivku na zdravé zeleninové saláty.

Někdo konopný olej dokonce konzumuje jenom tak, spolknutím na polévkové lžíci. V rámci prevence stačí 1 – 2 polévkové lžíce konopného oleje denně.

Konopný olej užívání a účinky shrnutí

Věříme, že informace o konopném oleji, jeho účincích a užívání vás přesvědčili o tom, že se jedná o jedinečnou potravinu. Když ji zařadíte do jídelníčku, podpoříte svoje zdraví. Přitom se rozhodně nemusíte bát nějakých halucinogenních účinků, neboť konopný olej tuto vlastnost nemá.


Konopný olej užívání a účinky