Kolonoskopie příprava a dieta před vyšetřením

Kolonoskopie patří velmi často, mezi pacienty, k obávaným vyšetřením, což je i častá příčina zanedbání závažných onemocnění. Pokud patříte mezi odpovědnější skupinu, jenž se na kolonoskopické vyšetření odhodlala jít, připravili jsme si pro vás informace o přípravě na kolonoskopii a dietě před vyšetřením.

Co je to kolonoskopie

Kolonoskopie je vyšetření tlustého střeva, při kterém se současně můžou provést vybrané zákroky, například odběr vzorků tkáně k dalšímu rozboru nebo odstranění polypů. Toto vyšetření se provádí buď v rámci prevence nebo v důsledku konkrétních zdravotních obtíží, které pacienta ke kolonoskopii indikují.

Během kolonoskopie se do konečníku pacienta zavádí speciální optická sonda (hadice), která přenáší obraz z tlustého střeva na monitor a umožňuje tak lékaři, nejčastěji gastroenterologovi, sledovat a vyhodnocovat stav tlustého střeva. Kolonoskopické vyšetření trvá přibližně 20 – 50 minut, není bolestivé, ale může být pro některé pacienty nepříjemné. Těsně před kolonoskopií můžete požádat o uklidňující injekci, která zmírní nepříjemné pocity během vyšetření.

Časté důvody pro kolonoskopické vyšetření

 • prevence (screening rakoviny tlustého střeva)
 • stopy krve ve stolici nebo na toaletním papíru
 • krvácení z konečníku
 • opakovaný výskyt hlenu ve stolici
 • časté průjmy nebo naopak zácpy
 • akutní nebo dlouhodobější bolesti břicha
 • různé druhy trávících obtíží (toto vyšetření je indikováno současně s gastroskopií)
 • a jiné

Základní příprava a dieta před vyšetřením kolonoskopií

Týden před kolonoskopií

 • Potraviny – 7 dní před samotným výkonem je potřeba vyřadit z jídelníčku potraviny, které obsahují nestravitelné zbytky. Jedná se zejména o celozrnné výrobky, cokoliv s mákem, ovesné vločky, sezamová semínka, ořechy a další ovoce s drobnými zrníčky (jahody, ostružiny, angrešt, borůvky, maliny apod.). Jestliže trpíte dlouhodobou zácpou, je vhodné zahájit 2 – 3 dny před zákrokem tekutou dietu.
 • Léky – týden přes kolonoskopickým vyšetřením je nutné vysadit léky ze skupiny NSA – nesteroidních antirevmatik, mezi které patří např. Ibalgin, Brufen a další. Dále je nutné vysadit přípravky doplňující železo, zrovna tak jako je vhodné přestat brát nebo omezit léky zpomalující vyprazdňování, jmenovat můžeme Imodium, Codein a podobný vliv mají i určité psychofarmaka. Vysazení jakýchkoliv léků je nutné vždy konzultovat s vaším ošetřujícím lékařem!
 • Pacienti s cukrovkou – pokud trpíte cukrovkou, mělo by být vyšetření provedeno v nemocnici během hospitalizace, aby byly hodnoty glykémie pod neustálou kontrolou.

Den před vyšetřením

 • Strava – Den před vyšetřením je zakázáno přijímat jakékoliv potraviny, povolen je pouze čistý zeleninový nebo masový vývar a neměli byste zapomenout, že mléko je také potravina (= zakázáno). Nutné je dodržovat pitný režim, ale vyvarujte se perlivých a slazených nápojů a také alkoholu, přičemž byste měli mít neustále na mysli, že dostatečné zavodnění podporuje očistu zažívacího traktu.
 • Očista střev – v 16 hodin v den před vyšetřením musí pacient zahájit očistu prostřednictvím speciálního roztoku, který umožní co nejvíce střeva. Množství roztoku, které je nutné vypít, se určuje podle tělesné váhy. Existují i další alternativy, o kterých se můžete informovat u vašeho lékaře.

V některých případech se může stát, že dietní a přípravná opatření na kolonoskopii selžou, o čemž byste měli neprodleně informovat vašeho lékaře, ke kterému jste na vyšetření objednáni. Následně bude provedena analýza toho, jak jste se na kolonoskopii připravovali a dojde k novým doporučením, aby příště vše proběhlo bez komplikací.

Kolonoskopie shrnutí

Jak vidíte, příprava na kolonoskopii a dieta před má svoje striktní pravidla, které byste měli dodržovat, pokud má být vyšetření úspěšné. Přejeme vám, aby kolonoskopické vyšetření bylo v pořádku!

Kolonoskopie příprava a dieta před vyšetřením


2 komentáře

 • Luki

  20.2.2018 at 11:36

  Zdravim. Na blogu jsme sepsali podrobny jidelnicek na cely tyden pred kolonoskopii. Drzte se podle nej a strevo bude ciste – zakrok probehne hladce. Podstatne je nechat strevo ciste a beze zbytku. Navod a tipy zde — https://www.slimming.cz/dieta-pred-kolonoskopii/

 • jan Prus

  26.12.2018 at 07:42

  vvše pro zdraví a spokojenost občana české republiky