Kokosový olej a jeho účinky

1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky5 Hvězdiček (2 hlasů, průměr: 5,00 z 5) - Hlasujte!
Nahrávám...

V našich krajích se stále ukazuje, že kokosový olej a jeho účinky nejsou tolik známé, jak by se zasloužil. V následujícím textu se proto dozvíte, jaké látky kokosový olej obsahuje, jeho účinky na lidské zdraví a představíme si i produkty, které splní ty nejvyšší nároky na kvalitní kokosový olej.

Kokosový olej se představuje

Kvalitní kokosový olej se vyrábí lisováním kokosové dužniny za studena, přičemž pokud chcete mít jistotu, že v něm nejsou žádné nezdravé látky (chemikálie, hnojiva apod.), tak byste měli kupovat produkty s označením bio, které zaručují, že pochází z ekologického zemědělství.

Kokosový olej obsahuje mnoho látek, ale téměř polovinu jeho obsahu tvoří kyselina laurová, kterou můžeme najít i v mateřském mléce, z čehož vyplývá její význam pro imunitní systém a jeho podporu.

Také další kyseliny, konkrétně kyselina kaprová, myristová a kaprylová jsou důležitými látkami v boji proti virům, bakteriím a plísním.

Kokosový olej dále obsahuje:

 • vitamin A
 • vitamin C
 • vitamin E
 • mangan
 • měď
 • selen
 • zinek
 • železo
 • antioxidanty
 • a jiné

Úžasný vliv kokosového oleje na lidské zdraví

 • Cukrovka – středně dlouhé mastné kyseliny, které kokosový olej obsahuje, jsou zpracovávány přímo v játrech a to lidskému organismu dodává rychlou energii. Současně kokosový olej nezvyšuje hladinu inzulinu, což z něj dělá ideální potravinu pro diabetiky.
 • Prevence proti rakovině – současné vědecké výzkumy opakovaně uvádějí, že kokosový olej patří mezi potraviny, jenž mají preventivně ochranný vliv před nádorovými onemocněními. V některých případech se jednalo až o 30% snížení rizika vzniku rakoviny, ovšem vždy záleží na druhu nádoru a genetické výbavě člověka.
 • Zázrak v stomatologii – kokosový olej má v oblasti zubní hygieny hned několik příznivých účinků. Pokud si budete každý den přibližně 2 minuty jemně třít kokosovým olejem zuby, měly by se stát během několika týdnů bělejší. Nezanedbatelný je jeho vliv na podrážděné dásně, na které má uklidňující účinek, navíc v rámci ústní hygieny funguje i jako prevence proti aftům.
 • Podrážděná kůže a rty – muži i ženy můžou použít kokosový olej jako uklidňující prostředek na podrážděnou kůži po holení a depilaci. Zrovna tak vám může pomoci u popraskaných a podrážděných rtů a zapomenout nesmíme ani na to, že díky obsahu antioxidantů zpomaluje stárnutí kůže.
 • Neurologické choroby – kokosový olej obsahuje triglyceridy se středním řetězcem, což je látka důležitá pro dobrou funkci mozku a neurologických oblastí. Díky tomu hraje roli v prevenci proti Parkinsonově nebo Alzheimerově chorobě.

Kokosový olej a hubnutí

Mastné kyseliny obsažené v kokosovém oleji umí tělo velmi dobře využít k tvorbě energie, proto se neukládají do tukových zásob a nezvyšují riziko obezity. Kokosový olej podporuje snižování tělesné váhy a současně upravuje funkci metabolismu, který odpovídá za spalování tuků. Dále se ukazuje, že kokosový olej zvyšuje pocit sytosti a omezuje tak nadměrné přejídání. V souvislosti s hubnutím bychom měli zmínit i to, že kokosový olej má menší počet kalorií než jiné oleje, což při počítání denního maximálního příjmu kalorií rozhodně hraje roli.

Objednat Kokosový olej

Zapomeňte na mýtus ohledně kokosového oleje

Jednoznačně největším mýtem, který ohledně kokosového oleje mezi lidmi koluje, je jeho hypotetický negativní vliv na srdeční činnost, kvalitu cév a hladinu cholesterolu. Tento mýtus se zakládá na původních mylných předpokladech, které již byly dávno vyvráceny. Paradoxní na celé situaci je, že reálná situace je zcela odlišná, neboť platí, že středně dlouhé nasycené kyseliny (tzv. MFCA) jsou dobře stravitelné, podporují srdeční a cévní činnost, regulují hladinu cholesterolu a snižují vysoký krevní tlak.

Jaký kokosový olej koupit?

Kokosový olej můžete využít ve studené a teplé kuchyni, zrovna tak pro prevenci a léčbu ve formě masáží, mastí apod., a právě z toho důvodu byste měli kupovat kvalitní produkty.

Kokosový olej Purity Vision 300 ml

Jedná se o kokosový olej lisovaný za studena v nezbytné bio kvalitě a proto ho můžete použít ve všech výše zmiňovaných případech. Dokonce není žádný problém ho použít místo pomazánky na krajíc chleba či jiný druh pečiva. Kokosové plody jsou zpracovávány vždy ručně, což zabezpečuje jejich nejlepší zpracování.

Objednat Kokosový olej

SALOOS Bio Kokosový olej 250 ml

Také v tomto případě se jedná o bio kvalitu lisovanou ze studena a pro ochránce zvířat je určitě důležité, že tento produkt nebyl testovaný na zvířatech! Značka SALOOS je zárukou kvality zejména v oblasti masáží, pro které můžete produkt využít, ale zrovna tak je vhodný pro běžnou konzumaci, pečení nebo jeho přidání do zeleninových salátů. V případě redukční diety se doporučuje konzumace 3 až 4 kávových lžiček denně, což podpoří hubnutí.

Objednat Kokosový olej

Kokosový olej 400 ml

Tento panenský kokosový olej z ekologického zemědělství splňuje všechny potřeby prevence zdraví a kvalitní studené a teplé kuchyně. Jeho výhodou oproti předchozím produktům je větší balení, které vám vydrží déle, čemuž ovšem odpovídá i cena.

Objednat Kokosový olej

ISWARI Bio kokosový cukr 250 g

Na úplný závěr jsme pro vás připravili jednu specialitu, jakou kokosový cukr nepochybně je. Pokud chcete šetřit slinivku nebo jste cukrovkáři, můžete použít ke slazení tento nerafinovaný cukr, který je ručně sbírán z květů kokosových palem ve formě nektaru a následně je usušen a poslán do prodeje.

Objednat Kokosový olej

Kokosový olej závěr

Podle našeho názoru kokosový olej může hrdě získat nálepku superpotravina, což dokládají informace v našem článku. Kokosový olej a jeho účinky ho přímo předurčují k tomu, aby se ve vaší domácnosti zabydlel, proto s jeho koupí dlouho neváhejte.

Objednat Kokosový olej


Kokosový olej a jeho účinky


1 Comment

 • Šárka

  11.11.2015 at 17:56

  kokosový olej používám hlavně na suché ruce a popraskané rty a pomáhá mi. Úžasný je taky v kuchyni, nejraději jej mám v palačinkách a desertech, ale dá se použít i při pečení nebo smažení. Ale pravda je, že záleží na tom, o jaký olej se jedná, jestli je kvalitní. Nejvíce se mi osvědčil tenhle http://www.lekarna.cz/es-bio-kokosovy-olej-250ml/