Jaterní dieta se čím dál častěji objevuje mezi dietními opatřeními, což je způsobeno nesprávným životním stylem vyspělého světa. V našem článku se dozvíte, co to jsou játra, kdy je potřeba držet jaterní dietu a jaké jsou její hlavní zásady. Připravili jsme pro vás přehled zakázaných a vhodných potravin a také bylinku, která dokáže játrům hodně pomoci.
Obsah článku
Co jsou to játra
Játra jsou hlavním orgánem látkové výměny a velmi důležitou roli hrají při detoxikaci lidského těla. Odpovídají za metabolismus tuků, bílkovin a sacharidů, jsou producentem žluči, kterou expedují do žlučníku a v játrech se vytvářejí i některé nezbytné hormony. Bez funkčních jater nedokáže organismus dlouho fungovat a pokud se jejich funkce nezlepší nebo nedojde k transplantaci jater, vede tento stav k totálnímu zhroucení organismu a smrti.
Kdy je potřeba držet jaterní dietu
Jaterní dieta patří k přísnějším dietním opatřením a jejím hlavním úkolem je ulehčit jaterní činnost a tím zlepšit zdravotní stav člověka. Jaterní dieta se drží zejména při:
- žloutence (A, B, C, E)
- mononukleóze
- ztučnění jater
- rakovině jater
- cystě na játrech
- zvětšení jater
- cirhóze
- steatóze
- hepatolienální kandidóze
- abscesu na játrech
- parazitech (hlavně motolice jaterní)
- při a po otravách (houbami a jinými toxickými látkami)
Dietní opatření zaměřená na játra můžou být doporučena i při zhoršujícím se hemangiomu jater a vzhledem k tomu, že tato dieta má mnoho styčných bodu se žlučníkovou dietou, může být v některých případech doporučena i u obtíží se žlučníkem.
Jak se stravovat při jaterní dietě
Základní princip stravování u jaterní diety je založený na nezatěžování jater, z toho důvodu se preferují potraviny s nízkým obsahem tuku, s minimem koření a malou mírou konzervačních látek a jiných příměsí. Vhodné nejsou ani jídla, které jsou těžké pro trávící ústrojí nebo jenž nadýmají. Pro přípravu jídel jsou optimální způsoby bez použití tuků a olejů, je tedy doporučováno zejména vaření ve vodě a dušení, případně můžete vyzkoušet pečení bez oleje, ale v takovém případě je nutné odstranit tuk, tučné části jídla a hlavně péct pouze potraviny s minimem tuku.
Zakázané potraviny při jaterní dietě
- jakákoliv tučná jídla a tuky (mléčné výrobky, maso, ryby, polévky, oleje a další potraviny s vysokým obsahem tuku)
- všechny druhy ořechů, mandle
- majonézy, kečupy, dresinky, kečupy, hořčice
- potraviny s vysokým podílem konzervantů (zejména konzervy)
- uzeniny, uzené maso a uzené ryby
- pikantní a kořeněné potraviny (včetně koření)
- čerstvý chléb a čerstvé pečivo
- sladkosti včetně koláčů a buchet
- nadýmavá zelenina (hrách, fazole, čočka, kapusta, brokolice, květák)
- aromatická zelenina (cibule, česnek, ředkev, ředkvičky)
- kynuté knedlíky
- smetana, šlehačka
- kokos, mák a další semínka (sezamové apod.)
- ovoce s malými semínky (maliny, ostružiny, jahody, borůvky, plody josty, rybíz)
- vaječný žloutek
Vhodné potraviny pro jaterní dietu
- nízkotučné potraviny
- libové maso s minimem tuku ( např. u kuřete je vhodné oloupat před konzumací kůži)
- libové ryby
- ovoce a zelenina s výjimkou zakázaných druhů
- starší pečivo a výjimečně starší chléb
- nearomatické a nedráždivé druhy koření
- vaječný bílek
- dietní suchary
Jak podpořit játra
Příroda si pro podporu dobré činnosti jater připravila úžasnou bylinku, kterou je Ostropestřec mariánský, jenž se používá nejenom v přírodním léčitelství, ale je běžnou součástí léků na játra v klasické medicíně. Nejjednodušší cestou, jak ostropestřcem podpořit játra, je zakoupení semínek a po 3 týdny si dělat odvar, jenž budete v průběhu dne popíjet, nebo pokud nemáte bylinné čaje příliš v lásce, existuje alternativa ve formě kapslí – ALL NATURE Ostropestřec mariánský 90 kapslí, kde se užívá 1 kapsle denně po dobu 3 měsíců a vystačíte si tak s 1 balením.
Jaterní dieta závěr
Jak jste si mohli přečíst, jaterní dieta je poměrně přísná, ale to neznamená, že byste kvůli ní museli přestat žít, jelikož i při těchto omezeních si můžete koupit nebo připravit dobrá jídla, navíc pokud není vaše onemocnění neměnné, může se váš zdravotní stav a tedy í výběr jídelníčku zlepšit. Držíme vám palce!