Jak vybrat smoothie maker

Jakýkoliv mixér na trhu může kombinovat ovoce do smoothie, zeleninových směsí do polévek, připravovat pyré, zelené smoothie, zmrzliny nebo salsy. Je ale rozdíl v tom, jaké výsledky od kterého mixéru dostanete. Trvanlivost, snadné čistění, univerzálnost a také rozmixovaná kvalita – to vše jsou parametry, které na mixéru závisí. Jak ale vybrat smoothie maker, aby vyhovoval přesně vaším potřebám?

Doporučené funkce pro smoothie makery

Pokud plánujete nákup smoothie mixéru, určitě už jste nějaké produkty srovnávali. Zde je krátký seznam doporučených funkcí smoothie mixérů, který vám může pomoci v rozhodování.

Vysokorychlostní motor

Rychlý motor umožňuje použít mražené ovoce namísto čerstvých surovin a není potřeba suroviny před tím nějakým způsobem zpracovávat (například nakrájení na menší kusy). Vysokorychlostní motory mohou lépe rozemlít semínka a slupky, což zlepšuje celkovou texturu i chuť nápoje. Mohou také drtit led. Minimální výkon by měl být 350 W, více je lépe. Levné motory se mohou při každodenním použití spálit.

Kovová základna

Plastové základy jsou obvykle spojeny se slabými motory a nabízejí nižší rychlost a stabilitu. Kovové a jiné pevné základy pracují na lepší stabilitě mixéru – a ta je u smoothie velmi důležitá.

Nastavení rychlostí

Doporučují se minimálně tři různé rychlosti, abyste si mohli nastavit takovou texturu nápoje, jakou chcete. Není to sice funkce, kterou za každou cenu musíte mít, pro motor je ale lepší nejprve suroviny nasekat na hrubo a poté pokračovat až na pyré.

Materiál a velikost nádoby

Doporučená minimální velikost nádoby je 750 ml, větší nádoby jsou pohodlnější možností. Plast je vhodnější než sklo, protože se tak snadno nerozbíjí, je lepší pro vysokorychlostní otáčení a je o dost lehčí.

Jednoduché a rychlé čištění

Vyhněte se smoothie makerům, u kterých je problém s čištěním – pokud strávíte více času čistěním mixéru než samotnou přípravou nápoje, pak ho nebudete chtít používat tak často. Ideální možností je samočištění – kdy nalijeme do nádoby mixéru vodu se saponátem a asi minutu ho pustíte na nejvyšší otáčky.

Dlouhodobá záruka

Čím delší je záruční doba, tím lépe. Ať už máte v plánu využívat svůj mixér jednou nebo vícekrát denně, nemusíte se obávat, že vám vyhoří motor.

Levný vs. drahý smoothie maker

Profesionální mixéry mají větší motor, jsou těžší, mají delší dobu životnosti a lepší záruční podmínky. Obvykle mají širší využití, jako je třeba drcení ledu nebo semínek z ovoce. Levné mixéry jsou méně schopné a nemusí mít dlouhou životnost. Takže pokud nechcete utrácet spousty peněz za mixéry, tak nemusíte, ale s profesionálním dražším mixérem vždy dosáhnete vyšší kvality.

Nejlepší smoothie makery

Nejlépe hodnocené jsou mixéry značek Vitamix a Blendtec, které si ale mohou dovolit jen velmi dobré restaurace. Jsou příliš drahé ale velmi kvalitní, používají se například ve Starbucks. Proč byste ale měly utrácet desetitisíce za nový smoothie maker? Pokud chcete smoothie maker pro domácí potřebu, zdaleka nemusíte utrácet tolik.

Oster Versa 1400 W

Se svým nádherným designem patří Oster Versa mezi výkonné mixéry s neuvěřitelnou sedmiletou zárukou. Nádoba ani čepele nemohou být vyjmuty, což je dobré pro zabránění úniku jídla do míst, kam nepatří. Čištění je velmi jednoduché – jednoduše do mixéru nalijete čistou vodu a saponát a necháte ho jednu minutu běžet na nejrychlejší otáčky. Mimo to obsahuje senzor teploty a přetížení, takže se nemůže stát, že motor přehřejete.

Ninja Professional Blender (BL740)

Tento mixér má 1100 W, dělá skvělý pyré a koktejly. Neočekávejte kvalitu Starbucks, ale za cenu, za kterou se prodává, poskytuje velmi dobrou hladkou strukturu. Jeho čištění je stejné jako u předchozího Oster Versa. Jeho cena je ještě o něco nižší než Oster Versa.

Magic Bullet Nutri 12-dílný mixér

Je nejmenší ze všech zmíněných mixérů, proto je vhodný k přenášení. Má motor o výkonu 600 W a pouze jednu rychlost. Zvládne připravit džusy a smoothie, ale není doporučeno drcení ledu. Někteří zákazníci hlásili problémy při příliš častém používání, zároveň si ale chválili zákaznický servis výrobce, který rychle poskytl nápravu problému. Je to nejlepší model mixéru pod 3000 Kč.

Jak vybrat smoothie maker – shrnutí

Smoothie maker je skvělým zařízením, jak si připravit zdravou snídani, večeři či svačinu, plnou vitamínů a ovoce. Ruku na srdce, kolikrát denně jíte ovoce nebo zeleninu? Vaše odpověď bude zřejmě velmi skoupá. Smoothie jsou skvělou příležitostí, jak doplnit do své stravy chybějící živiny a vitamíny. S výběrem správného smoothie mixéru si smoothie zamilujete. Pokud investujete do dražších variant, bude příprava i čištění minutovou záležitostí.

Jak vybrat smoothie maker