O jablečném octu jako léku nejen na hubnutí uvažuje v dnešní době hodně lidí. Z toho důvodu je nutné vědět, v jakých oblastech vlastně může pomoci. Současně je potřeba znát i jeho rizika, kterých také není málo.

Hlavní využití jablečného octa jako léku

Proti vysokému cholesterolu

Pravidelné užívání jablečného octa dokáže snížit hladinu cholesterolu v krvi. Tento přínos je pro lidské zdraví velmi důležitý, neboť je prokázáno, že vysoká hladina cholesterolu stojí za širokým spektrem různých kardiovaskulárních onemocnění. Nemoci srdce a cévního systému patří v dnešní době mezi jedny z hlavních příčin předčasných úmrtí.

Příznivý vliv jablečného octa na hladinu cholesterolu podporuje mnoho odborných studií. Přesto platí, že výzkum není v tomto směru ani zdaleka uzavřený.

Pomoc proti cukrovce

Dalším velmi dobrým vlivem jablečného octa je pomoc proti cukrovce. Toto civilizační onemocnění postihuje v posledních letech čím dál více lidí. Jablečný ocet působí proti vysoké hladině cukru, čímž pomáhá v boji proti diabetes mellitus, jak se cukrovka odborně nazývá.

Dalším významným plusem jablečného octa je zlepšení funkce buněk, které následně lépe reagují na inzulín.

Jablečný ocet podle dosavadních průzkumů má prospěšné účinky zejména u cukrovky druhého typu a u lidí postižených poruchou tolerance na glukózu.

Prevence a pomoc proti nádorovým chorobám

Rakovina patří mezi další velmi obávané nemoci, které jsou neustále na vzestupu. Navzdory pokroku medicíny mají zhoubné nádory stále vysoký stupeň úmrtnosti.

Podle zatím neuzavřených výzkumů se v laboratorních podmínkách ukazuje vliv jablečného octa na rakovinu jako slibný. Byly zaznamenány výsledky zpomalující zhoubné bujení. Někdy dokonce došlo ke zmenšení samotného nádoru.

U hubnutí

Při epidemii obezity, která zasáhla vyspělý svět, lze nadváhu zařadit mezi nemoci. Proto se určitě hodí každá pomoc, včetně té od jablečného octa. Jablečný ocet u hubnutí pomáhá hlavně tím, že zvyšuje pocit sytosti. K tomu je ovšem potřeba jíst potraviny s vysokým obsahem sacharidů. Platí, že když člověk nemá hlad, lépe se mu dodržují dietní opatření.

Další tipy

Přírodní léčitelství ovšem nabízí ještě mnohem optimističtější pohled na využití jablečného octa v léčbě.

Mezi přírodní tipy jeho využití patří:

 • zlepšení stavu pleti
 • revmatické potíže
 • bolesti kloubů
 • infekční onemocnění močového systému
 • krásnější a zdravější vlasy a nehty
 • problémy s menstruací
 • kožní záněty
 • únava
 • potíže se střevním traktem

Jablečný ocet není bez rizika

O příznivém vlivu jablečného octa se hodně mluví a píše. Přitom se zapomíná na to, že jeho neuvážlivé užívání může přivodit zdravotní problémy. Zmínit musíme hlavně tyto rizika:

 • Úbytek kostní hmoty – příjem přílišného množství jablečného octa zvyšuje riziko úbytku důležitých minerálů z organismu, zejména draslíku. Důsledkem je řídnutí kostí.
 • Poškození zubů – častý výskyt většiny kyselin v ústní dutině není příznivý pro zuby, zejména zubní sklovinu.
 • Narušení tkáně v jícnu – kyselé potraviny jsou pro tkáně v trávícím systému zvýšeným rizikem, protože jimi můžou být narušeny a poleptány. To platí i pro kyselinu octovou. Prvním místem, které patří mezi velmi rizikové, je jícen.
 • Kožní riziko – některé přírodní recepty pracují s vnějším použitím jablečného octa na lidské kůži. Agresivní kyselina octová ovšem může způsobit poškození a poleptání kůže.
 • Problémy s trávením – konzumace jablečného octa může přivodit různé potíže se zažíváním. Nejčastěji se vyskytuje nevolnost nebo plynatost.

Pozor na užívání léků

Bez rizika není jablečný ocet ani v případě, že je konzumován spolu s některými léky. Mezi prokázané patří mimo jiné léky na cukrovku (např. Metformin), léky na nemoci srdce (např. Digoxin) nebo diuretika.

Co z toho tedy vyplývá

Použití jablečného octa jako léku může v mnoha případech pomoci. Ovšem současně je nutná odpovědnost a opatrnost. Neuvážené užívání přináší hodně rizik. Dále platí, že jestliže užíváte nějaké léky, měli byste užití jablečného octa nejprve konzultovat s vaším lékařem.