Hubnutí začíná v hlavě

1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky5 Hvězdiček (2 hlasů, průměr: 5,00 z 5) - Hlasujte!
Nahrávám...

Málokdo ze zájemců o snížení nadváhy si uvědomuje, že hubnutí začíná v hlavě. Přitom se nejedná o nic překvapivého, protože většina fyzických zdravotních obtíží je odrazem naší psychiky, jak tvrdí zastánci alternativní medicíny, a v některých případech to již připouští i klasičtí lékaři. Z toho důvodu si v dalším textu ukážeme několik nejdůležitějších bodů, které hubnutí nejvíce ovlivňují z pohledu psychiky.

Motivace

Jedním z hnacích motorů celého procesu hubnutí je motivace, která je u každého člověka jiná. Někdo chce zhubnout, protože se nevejde do oblíbeného oblečení, jiný chce mít krásnou postavu kvůli partnerovi. Ovšem nejčastější příčinou bývají zdravotní problémy, které lidi s nadbytečnými kily potkávají. Nejčastěji se jedná o:

 • vysoký krevní tlak
 • srdeční choroby
 • nadměrné pocení
 • zadýchávání
 • omezení v pohybu
 • cévní nemoci
 • problémy s početím
 • začínající cukrovka
 • dna
 • a jiné

Přestože důvod motivace není samotným klíčem k úspěšnému zhubnutí, praxe ukazuje, že čím zásadnější motivaci máte, tím je vyšší šance na zhubnutí.

Reálné cíle

Pokud chcete správně zhubnout, držte se osvědčeného doporučení výživových poradců, kteří říkají, že smysluplné hubnutí s minimálním rizikem jojo efektu je 0,5 kg až 1 kg týdně, přičemž velmi obézní jedinci můžou ze začátku hubnout o něco rychleji. Z toho vyplývá, že pokud si řeknete, že chcete za měsíc shodit 20 kg, tak nejenom že se nejedná o příliš realizovatelnou představu, ale i kdyby se vám to náhodou podařilo, tak při ukončení takovéto radikální diety se bleskově dostaví jojo efekt.

Správně formulované cíle

Pro mozek a psychiku jako celek je velmi důležité, abyste si jasně a konkrétně formulovali, kolik chcete zhubnout a za jak dlouho. To by mělo být v souladu s předchozím doporučením ohledně reálného cíle.

 • Správná formulace: Zhubnu 4 kg za 2 měsíce!
 • Špatná formulace: Chci zhubnout!

Jakékoliv nepřesné cíle se vám vymstí, protože podprahové vnímání naší mysli je opravdu silné a může znamenat, že zhubnete velmi málo nebo vůbec.

Vědomá konzumace jídla

Mezi velmi časté chyby patří postup konzumace jakéhokoliv jídla, protože pokud do sebe jídlo bezmyšlenkovitě „naházíte“, tak to znamená, že sníte mnohem více potravin, než potřebujete. Vyzkoušejte si, jaký je rozdíl v tom, když se budete na přijímání potravy, žvýkání a polykání plně soustředit, oproti bezmyšlenkovému stravování.

Během jídla byste rozhodně neměli:

 • číst noviny nebo knihu
 • dívat se na televizi
 • telefonovat
 • vyřizovat emaily

Běžná komunikace například při obědě je samozřejmě dovolena, pokud se během ní dokážete alespoň částečně soustředit na přijímání jídla.

Vyhýbejte se nespokojenosti a stresu

Psychická nepohoda je velkým ničitelem dietních opatření, neboť člověk ve vypjatějších nebo stresových situacích automaticky vyhledává potraviny, které mu „obalí nervy“. Proto pokud nejste dobře naladěni, zvyšuje se riziko, že sníte něco sladkého nebo vysokokalorického.

Netrestejte se

Téměř každému se čas od času stane, že poruší svá předsevzetí a sní něco, co by neměl. V takovém případě si to nijak extrémně nevyčítejte a netrestejte se. Pokud to není moc často, je lepší sníst 1 čtvereček čokolády k utlumení nezdolatelné chuti na něco sladkého, než se s touhou dlouhodobě „prát“, neboť tento boj byste nakonec stejně prohráli. Proto se snažte o rozumný přístup, abyste se sami nedostali do nespokojenosti se sebou samými, což by nakonec mělo za následek situaci, kterou popisuje předchozí bod o nespokojenosti a stresu.

Odměna potěší

K úspěšnému hubnutí patří i odměna „za dobře vykonanou práci“, tedy v tomto případě za shození nadbytečných kilogramů. Formu odměny si zvolte sami, může se jednat o nový kus oblečení nebo návštěva kina, to už je na vás samotných. Ovšem vyvarujte se toho, že si za odměnu zvolíte zásadní porušení dietního plánu. Odměny, třeba i malé, byste si měli dopřávat při splnění dílčích úspěchů, tedy nečekejte až na finální tělesnou váhu.

Jak jste si mohli v našem článku přečíst, psychika hraje při hubnutí důležitou roli. Proto věříme, že jsme přispěli k tomu, že slogan „hubnutí začíná v hlavě„ pro váš již není prázdným pojmem, a díky tomu dokážete zhubnout na vysněnou tělesnou váhu.


Hubnutí začíná v hlavě