Hubnutí běháním

1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky5 Hvězdiček (2 hlasů, průměr: 5,00 z 5) - Hlasujte!
Nahrávám...

Většina našich čtenářů již ví, že nejde zhubnout bez toho, aniž by došlo k úpravě jídelníčku a zvýšení pohybové aktivity. Jednou z možností je hubnutí běháním, a proto se v následujícím textu podíváme na to, jak správně a efektivně běhat, a uvedeme i další potřebné informace.

Kdy se při běhu spalují tuky

Dlouholeté zkušenosti ukazují, že ke spalování tuků dochází tehdy, když se tepová frekvence pohybuje mezi 55 – 70 % tepového maxima, přičemž k tomu většinou dochází nejdříve po 15 minutách od zahájení cvičení nebo běhu.

Jak tedy začít běhat

Z výše uvedené informace o optimální tepové frekvenci pro spalování tuků je zřejmé, že nějaké sprinty na krátké vzdálenosti jsou pro hubnutí nevhodné. Mnohem lepší je plynulý běh, při kterém uběhnete delší vzdálenosti. Samozřejmě musíte počítat s tím, že pokud s během teprve začínáte, tak nebudete podávat takové výkony, jako zkušení borci.

Abychom vám začátky v běhu usnadnili, přinášíme vám návod, jak postupovat:

 • Pro kontrolu optimální tepové frekvence si pořiďte speciální přístroj, který bude váš tep monitorovat. Pokud si připlatíte, ukáže vám i krevní tlak nebo kolik kilometrů jste uběhli.
 • Před každým během procvičte tělo jednoduchými cviky tak, aby došlo k protažení šlach a svalů, důležité je také zahřátí svalů, aby nedošlo k nějakému zranění.
 • Během prvních 2 až 3 týdnů neběhejte častěji než 3x týdně, aby měly svaly a celý organismus dostatek času na regeneraci a mohly si na novou zátěž zvyknout. Naopak pokud budete běhat méně než 3x týdně, tak to nepřinese adekvátní výsledky, protože v tomto případě bude zátěž nedostatečná.
 • Ze začátku střídejte běh a chůzi, například 2 – 3 minuty běžte a 1 – 2 minuty jděte. To umožní srdci a celému tělu si na běh postupně zvyknout. Důležité je, abyste mohli plynule dýchat, nesmíte popadat dech a ani by vás nemělo píchat v boku. Celková doba pohybové aktivity by se měla pohybovat mezi 30 – 45 minutami.
 • Postupně prodlužujte dobu běhu a zkracujte chůzi.
 • Pamatujte na naši radu, že lepší je delší doba pomalejšího běhu, než krátký rychlý běh.
 • Na každý běh si s sebou berte láhev s vodou a doplňujte tekutiny.

Další rady pro běhání

Jestliže se pro běh rozhodnete pouze z důvodu, že chcete zhubnout, a samotný běh vám nepůsobí příliš radosti, pokuste se pohybovou aktivitu nějak oživit. Ideální je, pokud můžete běhat s někým dalším, protože dva a více lidí se dokážou lépe podpořit a motivovat. Důležité je i prostředí, ve kterém běháte, snažte si proto připravit více tras, které budete střídat, aby se běh nestal monotónním. S tím také souvisí rada, že je lépe běhat okruhy, a nikoliv trasy tam a zpět. Nebo si pořiďte sluchátka a zpříjemněte si běh hudbou, kterou máte rádi.

Co ještě udělat, aby mělo hubnutí za pomoci běhu opravdové výsledky

 • Změňte jídelníček – bez zdravého jídelníčku s omezením tučných, sladkých a vysoce kalorických potravin to nepůjde.
 • Jezte méně a častěji – zkuste jíst menší porce jídla, ale 5x až 6x denně.
 • Hodně pijte – zavodňování je při hubnutí velmi důležité, doporučují se 2,5 – 3 litry neslazených a nekalorických tekutin denně.
 • Dávejte si reálné cíle – uvědomte si, že zdravé hubnutí by mělo být mezi 0,5 – 1 kg týdně, proto pokud jste si vše nastavili správně, neočekávejte zázračné rychlé zhubnutí lusknutím prstu, ale postupný úbytek kilogramů.
 • Vydržte – hubnutí je běh na dlouhou trať a udržení dosažené tělesné váhy na celý život. Je proto potřeba, abyste byli opravdu rozhodnuti, že chcete změnit svůj život a být štíhlejší a zdravější.

Hubnutí za pomoci běhu shrnutí

Věříme, že vám náš článek pomohl pochopit, že hubnutí běháním může být přínosné, ale má svoje pravidla, tak jako kterékoliv jiné cvičení nebo dietní plán. Jestliže pravidelně běháte a ručička na váze nejde dolů, pravděpodobně děláte chybu v životosprávě. Pokud tomu tak je, zkuste si nechat sestavit dietní jídelníček na míru od profesionálního výživového poradce, ale rozhodně nepřestávejte s během, který je nejenom prostředkem k hubnutí, ale hlavně ke zdraví.


Hubnutí běháním