Hladina cukru v krvi patří mezi důležité ukazatele nejenom správného fungování lidského těla, ale i způsobu stravování. Co nám tedy sděluje a na jakých principech funguje?

Princip fungování cukru v krvi a jeho význam

Cukr se do lidského organismu dostává i prostřednictvím přijímané potravy. Ta je zpracovávána v zažívacím ústrojí. Samotné cukry se v žaludku a střevním traktu rozkládají na glukosu. Ta se vstřebává do krevního oběhu a následně do jednotlivých buněk. V buňkách se transformuje na energii.

Výše uvedený princip je také logickým vysvětlením toho, proč mnoho lidí miluje sladkosti. Pokud hladina cukru v krvi klesne, lidskému tělu začíná chybět energie. To se projevuje vnitřním napětím, zvýšenou nervozitou a také pocitem únavy. U některých jedinců se dokonce dostavují deprese nebo strachy a obavy.

Z toho důvodu se může zdát, že okamžité doplnění cukrů je v pořádku. Jenže právě například sladkosti cukry doplní až příliš rychle. Hladina cukru v krvi tedy stoupne a člověk se cítí dobře. Bohužel, tento pocit trvá poměrně krátkou chvíli. Tyto cukry se totiž hodně rychle odbourávají a znovu dochází k jejich rapidnímu poklesu. Často ještě hlubšímu, než byl ten původní.

Tímto se milovník sladkého dostává do nebezpečné spirály. V té dochází k dramatickým výkyvům hladiny cukru v krvi a čím dál větším pocitu závislosti na cukrech. Tento způsob stravování a životního stylu současně extrémně zatěžuje slinivku břišní. Ta totiž při nárůstu hladiny cukru v krvi uvolňuje inzulín. Jestliže je příliš namáhána, po nějaké době může vzniknout onemocnění diabetes mellitus, česky známé jako cukrovka.

Vedle standardních hodnot cukru v krvi existuje jeho nadbytek a nedostatek. Při nadbytku cukru v krvi se jedná o stav nazývaný jako hyperglykemie. V případě nedostatku jde o hypoglykemii.

Hyperglykemie

O hyperglykemii se dá hovořit již při hladině cukru v krvi přesahující 5,8 mmol/l. Velmi závažné stavy jsou nad 12 mmol/l. Ale nemalým problémem jsou i hodnoty mezi uvedenými čísly.

Dlouhodobé potíže se zvýšeným stavem cukru v krvi většinou souvisí s cukrovkou. Mezi další příčiny lze zařadit selhávání ledvin, nárůst stresových hormonů nebo různé druhy nemocí doprovázené vysokými horečkami. Hyperglykemii způsobují i některé druhy léků. Jmenovat můžeme například vybrané léky ze skupiny antivirotik, glukokortikoidů nebo diuretik.

Hlavní příznaky hyperglykemie

 • pocit sucha v ústech
 • nutkání na častější močení, zejména v nočních hodinách
 • častá potřeba doplňování tekutin (žízeň)
 • nepřirozený a častý velký pocit hladu
 • rozostřené vidění

Neřešená hyperglykemie může, mimo jiné, způsobit těžké poškození ledvin, objevují se kvasinkové infekce nebo brnění svalů, bušení srdce apod. Různých komplikací existuje celá řada.

Hypoglykemie

O hypoglykemii se jedná při poklesu hladiny cukru v krvi pod 3,3 mmol/l, přičemž za velmi závažný se považuje pokles pod 2,5 mmol/l.

Závažné stavy hypoglykemie jsou obvykle důsledkem diabetes mellitus, kdy si nemocný aplikoval vyšší dávku inzulínu a následně se zapomněl najíst. Někdy může hypoglykemie souviset i se selháváním jaterní činnosti. Další možností je vysoká konzumace alkoholu.

Hlavní příznaky hypoglykemie

 • studený pot
 • bolest hlavy
 • zhoršení psychické výkonnosti
 • pocit hladu
 • horší motorické schopnosti
 • křeče
 • bezvědomí

Hypoglykemie může mít závažné dopady na mozek a další orgány lidského těla.

Hladina cukru v krvi shrnutí

Z výše uvedeného jednoznačně vyplývá, že dodržování zdravého životního stylu je nezbytné. Jedině tak se lze vyhnout výkyvům hladiny cukru v krvi, které dříve nebo poději vedou k závažným zdravotním komplikacím. Typickým adeptem na tyto problémy jsou lidé s nadváhou, ale postiženi můžou být i ostatní, s normálními tělesnými proporcemi. Zejména pokud se stravují nevhodným způsobem.