Fitplán – Petr Novák

Petr Novák je zakladatelem Fitplánu, což je program, který radí lidem, jak začít žít zdravě, zhubnout a těšit se celkovému lepšímu zdraví. Tento pán trpěl nadváhou a přes veškeré snahy zhubnout se mu kila vždy rychle vrátila. Když se mu konečně podařilo zhubnout a tento stav si udržet, rozhodl se o svůj příběh podělit s ostatními, kteří jsou zatím na cestě. A tak vznikla kniha Fitplánu – Petr Novák: Jak pálit a neukládat – vše co jste chtěli vědět o spalování tuku.

O co jde?

Fitplán Petra Nováka je založen na úpravě stravování a zároveň zvýšení fyzické aktivity. Autor uvádí, že úspěch diety je ze 70 % závislý právě na úpravě jídelníčku, zbylých 30 % pak náleží fyzické aktivitě. V rámci svého stravování se zaměříte na spalování tuků. To znamená, že dovolen máte v přiměřené míře alkohol i sladkosti, jen musíte vědět, kdy si je můžete dát.

Cvičení

Celkové cvičení v rámci Fitplánu je založeno na HIIT a EPOC tréninku. Stačí tak cvičit 10 minut třikrát týdně, což je čas, který si každý v rámci jednoho týdne najde. Výhodou tohoto cvičení je to, že spalujete tuk nejen při cvičení, ale také po něm.

HIIT trénink

Jedná se o hodně intenzivní intervalový trénink, to znamená, že naše tělo má vyšší tepovou frekvenci a spálí tak za stejný čas více kalorií a tuků. HIIT trénink má oproti normálnímu cvičení tu výhodu, že stačí cvičit kratší dobu pro dosažení stejných (a dokonce lepších) výsledků. V rámci stanovených 10 minut stihnete 4 cviky vysoké intenzity, kdy 25 vteřin cvičíte a 10 vteřin máte pauzu – a toto opakujete.

EPOC trénink

EPOC trénink (z anglického excess post-exercise oxygen consumption) má za cíl urychlit spalování vašich tuků zejména prostřednictvím spotřeby kyslíku po cvičení. Zní to složitě, ale jedná se o jednoduchý princip. Jednoduše cvičíte tak, že se zadýcháte, takže po cvičení musí vaše tělo dostat do organismu chybějící kyslík, který byl v rámci cvičení převeden na energii.

Příklady cviků

Cviky HIIT a EPOC tréninku nejsou nijak složité, známe je všichni:

 1. První týden tréninku zahrnuje klasické angličáky, dřepy, kliky a sklapovačky.
 2. Druhý týden budete cvičit běh na místě s předkopáváním, kliky, dřepy a sedy-lehy.
 3. Třetí týden následuje opět běh na místě s předkopáváním, angličáky, výpady a tzv. horolezec.
 4. Čtvrtý týden pak cvičíte angličáky, kliky, běh na místě s předkopáváním a sklapovačky.
 5. Pátý týden cvičíte výskoky snožmo na místě, kliky, výpady dopředu a sedy-lehy.

Jídelníček

Jídelníček je velmi podobný paleo dietě. Ta je založena na tom, že jíte to, co jedli lidé v paleolitu, tedy ovoce a zeleninu, libové maso, mořské plody, ořechy a semínka. Zakázány tak jsou obiloviny (tedy veškeré pečivo, těstoviny ad.), mléčné výrobky, zpracované sladkosti a dorty, luštěniny a také alkohol.

Výhody Fitplánu

 • Hubnutí bez nutnosti vzdát se sladkostí či alkoholu (v přiměřeném množství samozřejmě).
 • Hubnutí je postupné – tedy žádné rapidní výsledky, což ale znamená zdravé hubnutí.
 • V rámci Fitplánu musíte cvičit, čímž zpevňujete a formujete své tělo.
 • HIIT trénink napomáhá spalování tuků při, ale i po cvičení.

Nevýhody Fitplánu

 • Nutnost cvičení (což je zároveň výhodou, ale ne pro ty, kteří chtějí hubnout jen s pomocí změny jídelníčku).
 • Strava založená na paleo dietě nemusí vyhovovat každému.

Shrnutí

Petr Novák je člověk, který se za svou snahou dosáhnout ideální postavy dopustil spousty chyb. A když se mu konečně podařilo dosáhnout svého vysněného cíle, rozhodl se dát své poznatky dohromady, aby tak pomohl dalším tápajícím lidem, kteří dosud čerpali informace z internetu. Informace, které jsou zmatečné a vytržené z kontextu. Stravování je zdravé, pohyb přiměřený a výsledky jsou dlouhodobě udržitelné.

Fitplán – Petr Novák