Detoxikace a očista organismu je důležitá nejenom pro udržení dobrého zdraví, ale pomáhá i se snižováním nadváhy. Proto pro vás máme základní návod, jak na to.

Co dělat během detoxikace organismu

Jedná se o základní výčet principů, které je vhodné během očisty dodržovat:

 • Termín očisty – nejvhodnějším obdobím pro detoxikaci jsou jarní měsíce. Jestliže to dokážete, můžete provádět očistu pravidelně každý rok. Někteří lidé ji dokonce absolvují 2x ročně. V takovém případě se jedná o jaro a podzim.
 • Doba a termín detoxikace – očista organismu by měla probíhat nejlépe 21 dnů. Pokud se vám to bude zdát dlouho, můžete ji zkrátit na 14 dnů, ale riskujete nižší efekt.
 • Strava – během očisty organismu je důležité tělu co nejvíce ulevit. Základem je omezení konzervantů, éček, tuků, bílé mouky a bílého cukru na minimum. Součástí úpravy jídelníčku by mělo být výrazné zvýšení podílu zeleniny a v menší míře také ovoce. Rozhodně byste se neměli přejídat, právě naopak. Zkuste o trochu snížit objem potravin, které sníte za celý den. Snažte se jíst pravidelně a v menších dávkách.
 • Nápoje – z nápojů je nejvhodnější převařená vlažná voda. Tu je možné doplňovat bylinnými čaji. Problém není ani s čistou nepřevařenou vodou, ale nesmí být perlivá a ani jemně perlivá. Rozhodně se vyhýbejte alkoholu, kávě a limonádám. Během detoxikace je nutné hodně pít, minimum jsou 2,5l tekutin denně.
 • Dostatek pohybu i relaxace – snažte se dopřát tělu co nejvíce pohybu na čerstvém vzduchu. Ovšem současně byste se neměli „totálně zničit“. Nezapomínejte ani na pravidelnou regeneraci a relaxaci. To se týká těla i mysli.
 • Dodržování biorytmu lidského organismu – během očisty se vyhýbejte jakýmkoliv nepřirozeným výkyvům, jenž by mohly narušit váš biorytmus. Typickým problémem jsou nepravidelný spánek, ponocování nebo radikální změna časového pásma.

Přírodní prostředky na očistu těla

Když se pro detoxikaci rozhodnete, měli byste se snažit, aby byla co nejefektivnější. K tomu pomáhají různé přírodní prostředky.

Vybrat produkty na detoxikaci

Jsou to například:

 • yucca shidigera
 • chia semínka
 • aloe vera
 • chlorella
 • spirulina
 • ječmen (mladý)
 • a jiné

Většinu přírodních produktů vhodných pro podporu očisty organismu můžete koupit zde. Vždy dodržujte uvedené dávkování na obalu. Většími dávkami nic neurychlíte a mohli byste si ublížit. I přírodní látky mají někdy svá omezení.

Tip pro naše čtenáře

Výše zmíněný text se věnuje velké detoxikaci organismu. Ovšem pokud chcete udržet tělo zdravé, měli byste se zamyslet i nad malými očistami.

Konkrétně se jedná o pravidelnou „údržbu“ lidského těla každý měsíc. Stačí, když si určíte například každé první pondělí v měsíci. Ve zvolený den můžete držet úplnou hladovku. Kdo to nedokáže nebo tento názor nesdílí, není problém využít jinou alternativu. Tou je pití čerstvých zeleninových šťáv. Ty je nejlepší připravit si doma. Bez rizika, že do nich byl přidaný nějaký konzervant apod. Případně je možné jíst pouze zeleninu a nesladké ovoce. Zde je ovšem potřeba objem přijímané stravy, jakkoliv lehké a zdravé, omezit na minimum.

Ačkoliv se vám to bude zdát ze začátku poměrně drastické, postupně si na tento režim zvyknete. Brzy uvidíte, že to tělu prospívá a je zdravější. V tento zvolený den v měsíci nemá smysl nárazově přijímat přírodní produkty na detoxikaci. Ty mají význam pouze u velké očisty.

Detoxikace a očista organismu závěr

Jestliže jste článek pozorně přečetli, nepochybně jste postřehli jednu zajímavou věc. Tou je, že zásady detoxikace a očisty organismu jsou ve velké míře založeny na podobném principu, jako hubnutí. Proto i když nebudete držet nějakou speciální dietu na redukci nadváhy, během očisty byste měli zhubnout. Jinými slovy, získáte „dvě mouchy jednou ranou“! Navíc budete zdravější. Přírodní medicína dokonce tvrdí, že i případná bylinná léčba neduhů jde lépe, pokud je tělo očištěno.

Vybrat produkty na detoxikaci