Cukrovka 2. typu příznaky

V posledních letech existuje mnoho chorob, jejichž výskyt roste geometrickou řadou. Přitom vznik některých z nich může odhadnout i laik. Například příznaky cukrovky 2. typu jsou poměrně evidentní a navíc lze podezření snadno potvrdit nebo vyvrátit. Právě na tuto nemoc se zaměříme v našem článku. Dozvíte se, kdy nejčastěji vzniká, jak ji můžete poznat a co byste v takovém případě měli dělat.

Co je cukrovka 2. typu

Jedná se o metabolickou poruchu, během níž dochází ke zvýšení hladiny glukózy v krvi. Současně je organismus rezistentní na inzulin a trpí jeho relativním nedostatkem.

Hlavní příčinou vzniku cukrovky 2. typu je dle současných vědeckých výzkumů kombinace genetických dispozic a nesprávného životního stylu. Prim v tomto směru hraje obezita. Má se za to, že u obézního jedince s genetickými dispozicemi je vysoká pravděpodobnost, že u něj diabetes mellitus, jak se odborně cukrovka nazývá, vznikne. Významnou roli v propuknutí cukrovky hraje i nedostatek tělesného pohybu, nadmíra stresu a nevhodný jídelníček.

Nejčastější příznaky cukrovky 2. typu

  • Svědění – nepříjemné svědění kůže se řadí mezi hlavní příznaky cukrovky 2. typu. Pokud jím trpíte a nejedná se o důsledek alergické reakce nebo ekzému, může se jednat o diabetes.
  • Únava – častá únava i v rámci jinak běžných aktivit by měla být dalším varováním, že s vámi není něco v pořádku. Únava je průvodním jevem mnoha chorob, cukrovku nevyjímaje.
  • Rozmazané vidění – diabetes mellitus 2. typu se ve vyspělých zemích řadí mezi nejčastější příčiny slepoty. Proto určitě nikoho nepřekvapí, že mezi jejími příznaky najdeme rozmazané či rozostřené vidění. Nemusí se jednat o trvalý stav, ale o krátkodobou situaci, které se různě opakuje.
  • Velká žízeň – jestliže pijete víc, než obvykle, měli byste zbystřit. Může to být projev cukrovky. To samozřejmě neplatí, jestliže máte za sebou například nějaký velký fyzický výkon, během kterého jste vypotili hodně tekutin z organismu.
  • Ospalost – větší ospalost lze přiřadit k již zmíněné únavě. Tyto příznaky se můžou u diabetes mellitus vyskytovat „ruku v ruce“.
  • Mravenčení chodidel a bolesti prstů u nohou – jestliže se u vás začaly projevovat tyto příznaky, rozhodně byste je neměly podcenit. Jsou průvodním znakem cukrovky.
  • Xantomy – u některých lidí postižených cukrovkou 2. typu se začnou na těle objevovat žluté hrbolky na kůži. Odborně se nazývají xantomy a jedná se o další možný příznak diabetes mellitus.
  • Ztráta ochlupení – mezi možnými příznaky této obávané choroby najdeme i ztrátu ochlupení, ke kterému dochází na dolních končetinách.
  • Chuť sladkého – cukrovka může ovlivnit u chuťové vnímání sladkých potravin, neboť u této nemoci dochází k snížení vnímání sladké chuti.
  • Časté močení – častější potřeba močení, zejména v noci, může také ukazovat na cukrovku.

Jak zjistit, zda skutečně nemáte cukrovku

Při podezření na onemocnění cukrovkou byste měli neprodleně navštívit vašeho ošetřujícího lékaře. Ten vás odešle na odběry krve, při kterých se zjišťuje hladina cukru v krvi. První výsledek ještě nemusí být zcela průkazný, proto se při podezření na diabetes mellitus dělají testy opakovaně.

Léčba cukrovky 2. typu

Mezi základní opatření proti cukrovce patří snížení tělesné váhy a úprava jídelníčku. Jestliže tyto kroky nestačí, můžou být nasazeny léky. Jedná se o takzvaná antidiabetika, která se užívají ústně. V nejtěžších případech nakonec dochází k léčbě inzulínem prostřednictvím injekcí.

Cukrovka 2. typu příznaky shrnutí

Diabetes mellitus patří mezi rozšířené civilizační choroby. Pokud není nemoc léčena, hrozí postiženému závažné zdravotní komplikace. Jmenovat můžeme například závratě, zmatenost, bušení srdce, zhoršení očí a funkce ledvin nebo dokonce kóma. Z toho důvodu by nikdo neměl podceňovat příznaky cukrovky 2. typu. Pokud nějakými trpíte, dojděte si k praktickému lékaři na vyšetření.

Cukrovka 2. typu příznaky


Categories Pro zdraví