Chlorella patří mezi zázračné superpotraviny, a tak je logické, že se jí dostává oprávněné pozornosti, která přináší nejenom pozitivní názory, ale také opačné ohlasy, jenž tvrdí, že chlorella nežádoucí účinky má, a že negativní účinky chlorelly nejsou zanedbatelné. My se vám pokusíme nejenom ukázat, v jakých případech byste opravdu neměli chlorellu užívat, ale zároveň se podíváme „na zoubek“ bludům a mystifikacím, se kterými se, hlavně v internetových diskusích, můžete setkat.

Krátké představení chlorelly

Ještě předtím, než se podíváme na různé názory, byste měli vědět, co to chlorella vlastně je. Jedná se o sladkovodní zelenou řasu, která se na Zemi vyskytuje již 3 miliardy let, a její vlastnosti odborníci zkoumají od roku 1890. Chlorella obsahuje velké množství vitaminů, minerálů, antioxidanty, vlákninu, bílkoviny, chlorofyl, esenciální mastné kyseliny a další látky.

Reálná omezení při užívání chlorelly

Léky pro potlačení imunitního systému

Mezi vyzdvihované účinky chlorelly patří posílení imunitního systému, což pomáhá organismu bojovat proti různým onemocněním. Jenže existují případy, kdy by mohla mít podpora imunity neblahé důsledky, což platí zejména u různých transplantací, po kterých se reakce imunitního systému cíleně potlačuje podáváním léků. Navíc se může jednat nejenom o stav po transplantaci, ale i o další onemocnění související s imunitou, proto pokud berete jakékoliv léky na potlačování imunity, konzultujte užívání chlorelly se svým lékařem.

Alergické reakce

V dnešní době se alergie vyskytují v podstatě na cokoliv, nejde tedy pouze o tradiční pyl, prach nebo roztoče, jak tomu bylo dříve, ale je také čím dál více alergických reakcí na potraviny. Chlorella se prodává ve formě doplňků stravy, proto nelze u některých jedinců vyloučit, že se při jejím užití objeví nežádoucí reakce.

Jaké alergické reakce by se mohly nejčastěji objevit:

  • dýchací obtíže
  • alergická rýma
  • kožní vyrážka
  • svědění kůže
  • podráždění očí
  • zvýšená citlivost na světlo

Výše uvedené reakce se můžou vyskytnout u velmi malého počtu uživatelů chlorelly, přesto pokud se u vás po požití zelené řasy vyskytly, neprodleně kontaktujte alergologa.

Mýty a pověry ohledně negativních účinků chlorelly

Užívání chlorelly zhoršuje trávení, způsobuje průjmy a bolesti hlavy

Nejčastějším „důkazem“ kritiků chlorelly jsou projevy, které se můžou po zahájení užívání chlorelly objevit. Jedná se hlavně o nadýmání, žaludeční nevolnost, celkovou nevolnost, průjmy a bolesti hlavy. Ačkoliv se tyto projevy neobjevují u všech uživatelů, tak u těch, které některý z uvedených problémů postihne, může dojít k přerušení užívání chlorelly a vyjádření jejich negativních zkušeností. V této souvislosti je ovšem důležité si uvědomit, že chlorella dokáže detoxikovat organismus tím, že podporuje jaterní činnost, absorbuje toxiny ze střev, a celkově pomáhá očistit lidské tělo od škodlivých látek. To se samozřejmě, hlavně na začátku celého procesu, může projevit výše uvedenými „problémy“, které by však měly postupně přestat.

K dalším negativním zkušenostem, které vedou ke kritice chlorelly, je nazelenalá barva stolice, jenž se u někoho může vyskytnout. Také zde je logické vysvětlení, neboť chlorella obsahuje velké množství chlorofylu, které zbarvení může způsobit. Podobná barva stolice se občas vyskytuje i u dalších zelených potravin, jako jsou mladý ječmen nebo spirulina. Jestliže ale zelené potraviny nekonzumujete a máte zelenou stolici, pak se může jednat o projev nemoci, a měli byste ihned navštívit lékaře.

Těhotenství a kojení vs. chlorella

Dalším, velmi častým, tvrzením je, že chlorellu by neměly užívat těhotné a kojící ženy. Nejobvyklejším argumentem bývá riziko výskytu rtuti v zelených řasách, což by nepochybně mělo na plod i novorozence špatné účinky, a v takovém případě by ji nesměli konzumovat ani ostatní lidé. Jak jistě víte, v jakýchkoliv potravinách se můžou vyskytnout různé chemické a zdraví škodlivé látky, neboť stav životního prostředí není příliš dobrý, ale právě proto je důležité kupovat zelené potraviny s certifikáty kvality. Pokud si tedy budete kupovat chlorellu, dbejte na to, aby měla certifikát Bio kvality, případně i další certifikáty osvědčující její zdravotní nezávadnost, čímž byste měli předejít jakémukoliv riziku.

Přesto konzumaci chlorelly během těhotenství a kojení doporučujeme pouze tehdy, jestliže bylo její užívání zahájeno již před otěhotněním, a proběhla včas výše zmíněná detoxikace organismu. Případné projevy očišťování totiž nemusí být během těhotenství, a také brzy po porodu nic příjemného, navíc tělo odplavuje škodlivé látky ve zvýšeném množství, což by nemuselo být pro dítě nic prospěšného. Pokud byla ale detoxikace zahájena včas, můžete chlorellu používat během těhotenství i kojení bez obav, zejména pokud ji máte z osvědčeného zdroje s certifikátem kvality.

Chlorella nežádoucí účinky – závěr

Na základě výše uvedeného je tedy zřejmé, že až na malé výjimky se tvrzení chlorella a její negativní účinky nepotvrdilo, a proto se nemusíte chlorelly obávat. Naopak se ukazuje, že se jedná o superpotravinu plně podporující lidské zdraví, což od roku 1890 potvrdilo již mnoho uživatelů a vědeckých výzkumů. S koupí chlorelly proto neváhejte, čím dříve s jejím užíváním začnete, tím dříve vašemu tělu pomůžete. Pokud nevíte, jaký přípravek z chlorelly si vybrat, přečtěte si náš další článek Chlorela nejkvalitnější druhy nebo si přímo objednejte chlorelu tlačítkem níže.

Objednat Chlorellu