Chilli papričky a zdraví

Jestliže vám záleží na kvalitním životě bez zdravotních problémů, měli byste vědět, že chilli papričky a zdraví jsou spojení, které vám pomůže jak v prevenci, tak léčbě některých chorob. A přesně tomuto tématu se věnuje náš článek, navíc vám prozradíme, odkud pálivé papričky pocházejí a jaké obsahují účinné látky.

Co jsou chilli papričky

Chilli papričku můžete znát pod názvem kajenský pepř (nebo kayenský) a pochází z teplých oblastí, jako jsou například Indie, Mexiko, Jižní Amerika, ale také se pěstuje v klimaticky příznivých oblastech Evropy, přičemž se jedná o plod vytrvalé rostliny – papriky. Chilli papričky se používají buď čerstvé, sušené nebo nakládané, ovšem nejčastěji jsou nařezané na malé kousky a případně rozemleté na prášek. Hlavně v mexické kuchyni se chilli papričky můžou do některých druhů jídel vložit celé, ale celkově je potřeba počítat s tím, že čím větší množství se jich použije, ať již v jakkoliv formě, tím pálivější pokrm bude, protože ostrá a pálivá chuť je pro chilli typická.

Hlavní účinné látky v chilli papričkách

 • vitamin A
 • vitamin C
 • vitamin B6 a další vitaminy skupiny B
 • draslík
 • hořčík
 • mangan
 • měď
 • železo
 • kapsaicin (někdy též capsaicin)
 • antioxidanty
 • bílkoviny
 • a další

Chilli papričky a zdraví

Pravidelná konzumace chilli papriček má velmi příznivý vliv na lidské zdraví, přičemž nejdůležitější účinky si nyní představíme.

Prevence proti rakovině

Antioxidanty a kapsaicin, to je ideální kombinace nejenom pro prevenci proti nádorovému bujení, ale významný vliv má i v rámci léčby rakoviny. Zejména kapsaicin je podrobený vědeckému zkoumání, jelikož se ukazuje, že dokáže napadat energetická centra rakoviny.

Proti vysoké hladině cholesterolu

Pálivé papričky dokážou snižovat hladinu škodlivého cholesterolu, který je původcem jedné ze skupin nejvýznamnějších civilizačních chorob, jakou jsou cévní a srdeční problémy. Pravidelná konzumaci chilli tedy snižuje riziko vzniku infarktu, mrtvice, vysokého krevního tlaku a ucpávání cév.

Proti cukrovce

Další současnou metlou lidstva je cukrovka, která se velmi rychle šíří po celém světě. Také zde můžou papričky pomoci, jelikož zpomalují rychlost vstřebávání cukru a snižují hladinu inzulinu v těle, podle některých zdrojů dokonce až o 50%.

Podpora milostných chvilek

Chilli patří mezi oblíbené přírodní afrodisiaka, které dokážou podpořit snížené libido, čehož lidstvo od nepaměti využívalo. Chilli papričky zlepšují celkové prokrvení organismu a tedy i intimních orgánů, jenž jsou pak pro milování lépe připravené a vnímavější.

Na dobrou náladu

Také zde hraje hlavní roli kapsaicin, protože v lidském organismu podporuje produkci serotoninu a endorfinu, hormonů, které zvyšují psychickou pohodu a pocit štěstí.

Pomoc při hubnutí

Chilli papričky můžou zájemcům o hubnutí pomoci hned několikrát, protože dokážou prodloužit pocit sytosti, což je důležité při dietních opatřeních, dále snižují chuť na sladké a podporují vyprazdňování, díky čemuž se tělo pročistí a lépe přijímá důležité látky. Navíc chilli umí velmi dobře podpořit a nastartovat metabolické procesy odpovědné za spalování tuků.

Podpora a prevence trávení

Pálivé chilli papričky podporují trávící procesy a dokážou ochránit zažívací systém před mnoha zdravotními problémy, ovšem pokud má někdo zažívání již nemocné nebo velmi citlivé, měl by si dát pozor, aby mu chilli zažívací ústrojí nepodráždilo!

Záněty kloubů

Málokdo ví, že chilli pomáhá při zánětech kloubů a revmatu prostřednictvím prokrvení těla a úlevy od bolesti. V tomto případě nedoporučujeme používat samotný plod, ale kupte si mast s extraktem z chilli papriček a bolavá místa si pravidelně promazávejte.

Proti bolesti

Velkému zájmu vědeckých výzkumů se těší chilli papričky i v souvislosti s různými formami bolesti, jelikož mnoho studií ukazuje, že účinné látky v chilli dokážou tlumit bolest, ať již se jedná o důsledek nějaké nemoci nebo lékařského zákroku.

Chilli papričky a zdraví závěr

Jak vidíte, spojení chilli papričky a zdraví je velmi efektivní a pravidelná konzumace chilli vás může ochránit před velkým počtem zdravotních rizik. Jestliže vám pálivé papričky nechutnají nebo nedělají dobře, je možné účinné látky získat z extraktů, jenž se prodávají v kapslích a které nejsou nijak dráždivé.

Chilli papričky a zdraví


Categories Pro zdraví