Chia semínka vedlejší účinky

1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky5 Hvězdiček (2 hlasů, průměr: 5,00 z 5) - Hlasujte!
Nahrávám...

Chia semínka [čti čija semínka, jednonotné číslo chia semínko, nikoliv chio semínko řídčeji též známá jako ghia semínka] patří mezi čím dál více oblíbenější zdravé potraviny, které jsou právem zařazovány hlavně do dietních jídelníčků. Mají mnoho zdraví prospěšných účinků, jak se můžete dočíst na našem webu. Jenže u chia semínek existuje i několik dalších vlivů, přestože se o tom mnoho nepíše. Proto pokud o semínkách uvažujete i vy, měli byste vědět, jaké mají chia semínka vedlejší účinky.

Na co si dát u chia semínek pozor

Alergické reakce

Alergie jsou současnou metlou lidstva. Navíc se ukazuje, že alergické reakce ještě zdaleka nevyčerpaly svůj potenciál v neblahém vlivu na člověka. Moderní medicína totiž neustále objevuje další druhy alergií.

V případě chia semínek by měli být obezřetní hlavně lidé, kteří trpí alergií na hořčičné semínko a hořčici jako takovou. Samozřejmě, že se jedná pouze o nejvýraznější rizikovou skupinu alergiků. Je potřeba myslet na to, že alergickou reakci nelze nikdy vyloučit ani i u ostatních alergiků. To platí pro jakoukoliv potravinu, nejenom u chia semínek.

Jestliže mezi alergiky nepatříte a po zařazení chia semínek do jídelníčku pozorujete nějaké nezvyklé reakce, nepodceňte to. Mohlo by se jednat o alergii.

Mezi nejčastější příznaky alergické reakce patří:

 • různé vyrážky a pupínky
 • ekzémy
 • svědění kůže
 • rýma
 • slzení, svědění a pálení očí
 • zhoršené dýchání
 • kýchání
 • pokašlávání
 • bolesti hlavy
 • zvýšená bezdůvodná únava
 • ospalost
 • apod.

Nadýmání

Chia semínka jsou pro české konzumenty nezvyklá potravina. Proto se u některých lidí může objevit nepříjemné nadýmání. Nejde jenom o tolik známou tvorbu „větrů“. S plynatostí souvisí i nepříjemný pocit plnosti, tlak a někdy dokonce bolesti v oblasti břicha. Potíže hrozí zejména tehdy, jestliže je vaše zažívání oslabené nebo trpíte nějakými zažívacími obtížemi.

V této souvislosti by se měli chia semínkům vyhnout lidé s různými chorobami, u kterých je nadýmání kontraindikací. Typicky můžeme jmenovat žlučníkové kameny, ale i další problémy se zažívací soustavou.

Problémy s jícnem

Chia semínka nemusí být vhodnou volbou u lidí, kteří trpí závažnějšími potížemi jícnu. Obvykle jde o zánět tohoto orgánu. Potíž není ani tak v látkách, které chia semínka obsahují, jako spíše v jejich konzistenci. Tužší kousky semínek, jakkoliv rozkousané, totiž můžou tkáň jícnu dráždit.

Souběh s vybranými léky

Léky na cukrovku

Pokud jako diabetici užíváte léky na kontrolu hladiny cukru v krvi, nekonzumujte chia semínka bez porady s vaším lékařem – diabetologem. Chia semínka by mohly zvýšit aktivitu těchto léků. To by mělo dopad na vaši léčbu a stav hladiny cukru.

Léky na krevní tlak a na srdce

Chia semínka dokážou ovlivnit krevní tlak v lidském těle. To samo o sobě může být přínosné. Ovšem pokud máte od lékaře předepsány léky na úpravu krevního tlaku nebo srdeční činnosti, neměli byste vliv chia semínek podcenit. Před jejich zařazením do jídelníčku se vždy poraďte s vaším kardiologem.

Léky na ředění krve

Další varování patří lidem, jenž užívají léky na ředění krve. Nejčastěji se jedná o Warfarin, ale není to jediný lék na tyto zdravotní obtíže. I zde je nutné konzumaci chia semínek konzultovat s ošetřujícím lékařem.

Chia semínka a jejich vedlejší účinky shrnutí

Samozřejmě, že se nemusíte výše uvedených informací nijak děsit. Pokud netrpíte výše uvedenými chorobami, můžou se stát chia semínka skvělým doplňkem vaší stravy. Jejich konzumace má u většiny lidí mnoho blahodárných účinků a vedlejší účinky chia semínek je nemusí nijak trápit. Házet flintu do žita nemusí ani někteří nemocní, na které se varování před vedlejšími účinky vztahuje. Je dost dobře možné, že vám je lékař povolí. Ale vždy je potřeba to s ním nejprve probrat!

Objednat Chia semena


Chia semínka vedlejší účinky


1 Comment

 • Dany

  24.7.2016 at 22:30

  Bohužel mám alergi na chia seminka. Měla jsem vyrážky. Znáte někdo ještě jiné přípravky na hubnutí? Kromně gojí, to už znám,