Celulitida jak na ni

Problém celulitidy a jak na ni trápí velký počet žen. Pro některé jde o boj s větrnými mlýny, jiné mají menší nebo i větší úspěchy. Ovšem nejde jenom o ženy. Mezi postiženými najdeme také určité procento mužů. V našem článku vám vysvětlíme, jak vzniká, časté příčiny a co je možné udělat pro prevenci a léčbu.

Co je to celulitida

Jedná se o estetický problém kůže. Projevuje se nerovností. Typické jsou malé dolíčky v kůži, jenž připomínají kůru pomeranče. Proto se také celulitida mezi laiky nazývá pomerančová kůže.

Mnoho lidí se domnívá, že celulitidu způsobuje zejména nadváha. Hlavní příčina ovšem leží někde jinde. Hrbolky na kůži totiž nejsou primárně důsledkem ukládání zbytečných tuků. Celulitidou trpí i štíhlí lidé. Pomerančová kůže je ve své podstatě důsledkem změn v podkožním tukovém vazivu a okolních malých žilek. Příčinou je, že v tukových buňkách dochází k vázání vody. Tím se zvětšují a způsobují roztažení pokožky, tedy celulitidu.

Pomerančová kůže se nejčastěji vyskytuje v oblasti hýždí, stehen a boků. Ke vzniku problému hodně přispívají ženské hormony. To je také důvod, proč jí trpí až 80 % žen. Výrazně menší procento postižených najdeme u mladších ročníků, jelikož mají pružnější kůži.

Nejčastější příčiny vzniku celulitidy

Vedle produkce ženských hormonů a stárnutí kůže patří mezi nejčastější příčiny vzniku pomerančové kůže toto:

  • užívání hormonální antikoncepce
  • velké výkyvy tělesné váhy
  • genetické dispozice
  • nedostatek pohybu
  • sedavé zaměstnání
  • kouření
  • stres a psychická nerovnováha
  • nevhodný jídelníček (hlavně nadmíra živočišných bílkovin, tuků a cukrů)
  • nedostatečné přijímání tekutin (optimální jsou alespoň 2,5l neperlivé vody denně)

Jak na celulitidu

Elementární opatření vycházejí z předchozího výčtu nejčastějších příčin vzniku celulitidy. Je tedy nutné se těmto rizikovým faktorům co nejvíce vyvarovat. To platí nejen v rámci prevence, ale i v době, kdy již celulitida vznikla. Naštěstí existují i další možnosti, jak proti celulitidě bojovat.

Masáže

Masáží proti celulitidě je hned několik. Existují speciální druhy masáží, jenž obsahují specifické úkony zaměřené přímo proti pomerančové kůži.

Další důležitou volbou je lymfatická masáž. Ta tělo podporuje v procesu odbourávání škodlivých látek tím, že pomáhá činnosti lymfy.

Pomoci může i jednoduchá domácí masáž prostřednictvím sprchy. Stačí, když budete rychle střídat proud teplé a studené vody. Kůže se díky tomu lépe prokrví, prodlouží se její pružnost a podpoříte látkovou výměnu.

Další vhodnou cestou je každodenní ošetření kůže masážní rukavicí nebo kartáčem. Ta by ovšem neměla být nepříjemná, což je i ukazatel toho, jak dlouho by měla trvat. Také zde podporujete prokrvení a pružnost kůže.

Detoxikace organismu

Nejlépe na jaře a na podzim je vhodné poskytnout tělu příležitost k tomu, aby se zbavilo škodlivých látek a nánosů. V rámci očisty organismu není nutné vymýšlet nic složitého. Po dobu 3 týdnů stačí pít čistou vodu nebo zeleninové a ovocné šťávy. Dále lze konzumovat ovoce a zeleninu. Vynechte hlavně maso, bílou mouku, cukr a mléčné produkty.

Dobrou pomocí je i čaj z ostropestřce mariánského na podporu a regeneraci jater. Do jídelníčku zařaďte pohanku, která podpoří pevnost cév. Zajímavé jsou přípravky z yuccy shidigery, jenž obsahuje saponiny. Ty dokážou tělo také pořádně pročistit.

Estetické a kosmetické zákroky

Mezi nejběžnější patří radiofrekvence, karboxyterapie a kavitace (tzv. bezbolestná liposukce). Nejvhodnější metodu vám poradí v kosmetickém salónu, kde tyto služby nabízejí. Vždy záleží na stavu vaší celulitidy.

Celulitida jak na ni shrnutí

Při odpovědi na otázku „celulitida jak na ni“ se ukazuje, že nejdůležitější je prevence. Jestliže se i přesto pomerančová kůže vyskytne, existuje několik možností, jak její rozvoj zmírnit. Ovšem stojí to určité úsilí, čas a také peníze.

Celulitida jak na ni