Borelióza – příznaky

Borelióza je nemoc, která je způsobena bakterií Borrelia burgdorferi a je přenášena na člověka kousnutím infikovaných klíšťat. Pokud se tato nemoc neléčí, může se rozšířit na klouby, srdce a nervový systém. Borelióza je diagnostikována na základě příznaků. Jaro a léto je kritickým obdobím, protože jednak chodíme více do přírody a jednak se právě v tomto období vyskytuje nejvíce klíšťat. Borelióza – příznaky, léčba a další informace v tomto článku.

Příznaky neléčené boreliózy

Neléčená borelióza může zahrnovat široký rozsah symptomů, v závislosti na fázi infekce. Pokud jste měli přisáté klíště a objeví se u vás některé z následujících příznaků, vyhledejte co nejdříve lékařskou pomoc. Ministerstvo zdravotnictví každý rok zveřejňuje kritické oblasti, ve kterých se nachází infikovaná klíšťata.

Prvotní symptomy (od 3 do 30 dnů od přisátí klíštěte)

 • Horečka, zimnice, bolest hlavy, únava, svalové a kloubní bolesti, otoky lymfatických uzlin – příznaky jsou velmi podobné chřipce, proto bývá borelióza v této fázi často s chřipkou zaměňována.
 • Vyrážka – ta se objevuje přibližně u 70 až 80 % infikovaných osob a začíná v místě přisátí klíštěte. Může dosahovat až 30 cm, je teplá na dotek a zřídka svědivá nebo bolestivá.

Druhotné symptomy (měsíc a víc po přisátí klíštěte)

 • Silné bolesti hlavy a ztuhlost šíje.
 • Další vyrážky i na jiných částech těla.
 • Artritida s těžkou bolestí kloubů a otoky, zejména kolen a dalších velkých kloubů.
 • Obrna lícního nervu (ztráta svalového tonu nebo poklesnutí na jedné nebo obou stranách obličeje).
 • Přerušované bolesti šlach, svalů, kloubů a kostí.
 • Bušení srdce nebo nepravidelný srdeční tep.
 • Závratě a dušnost.
 • Zánět mozku a míchy.
 • Bolest nervů.
 • Necitlivost nebo mravenčení v rukou či nohou.
 • Problémy s krátkodobou pamětí.

Co je a co není borelióza?

Boreliózu můžete mít jen tehdy, kousne-li vás infikované klíště. Neplatí ale, že když vás kousne klíště, máte automaticky boreliózu. Taktéž platí, že horečka a další příznaky se mohou objevit i bez vzniku vyrážky. Spousta lidí se lekne, když se jim po odstranění klíštěte objeví na místě přisátí drobný hrbolek nebo zarudnutí. To je naprosto normální a není to příznakem boreliózy.

Léčba

Pacienti v časných stádiích se léčí s pomocí antibiotik a ve většině případů se zotaví rychle a úplně. Mezi používaná antibiotika, která se podávají perorálně (ústně) patří doxycyklin, ampicilin nebo cefuroximaxetil. Pacienti s neurologickými nebo srdečními chorobami mohou vyžadovat nitrožilní léčbu léky, jako je například ceftriaxon nebo penicilin.

Délka léčby

V malém procentu případů mohou příznaky trvat déle než 6 měsíců. Obvykle však léčba trvá po dobu několika týdnů.

Diagnostika a testování

Laboratorní krevní testy, pokud jsou používány správně a prováděny současně s ověřenými metodami, jsou užitečné. Nedoporučují se ale u pacientů, kteří nemají příznaky typické boreliózy. Stejně jako je důležité správně diagnostikovat boreliózu, je důležité, aby se zabránilo chybné diagnostice a léčbě boreliózy.

Prevence kousnutí klíštětem

Protože boreliózou vás mohou nakazit pouze infikovaná klíšťata, je nasnadě zabránit jim, aby vás kousla. Nejvíce obezřetní buďte v teplých měsících (od dubna do září), kdy jsou klíšťata nejvíce aktivní. V tomto období se snažte vyhýbat zalesněným oblastem s vysokou trávou, místo toho choďte ve středu stezek. Používejte repelent, který obsahuje 20 – 30 % DEET (N-diethyl-m-toluamid) – a to jak na samotné tělo, tak také na oblečení (zejména nohavice).

Hledání klíštěte

Jakmile přijdete z procházky přírodou domů, co nejdříve se vysprchujte. Tak se můžete zbavit všech volných klíšťat na vašem těle. Po této koupeli prohlédněte celé své tělo – využívejte své ruce, zrcadla či partnera. Nezapomeňte prohlédnout také své vlasy. Pokud jste šli do přírody se svým psem, prohlédněte také jeho, a to i když má obojek proti klíšťatům. Oblečení, které jste měli na sobě, ihned vyperte nebo dejte na 10 minut do sušičky.

Jak odstranit klíště?

 1. Použijte pinzetu, kterou uchopíte klíště co nejblíže k povrchu kůže.
 2. Vytáhněte směrem nahoru s neměnným tlakem. Nekruťte s klíštětem – to může způsobit, že hlavička zůstane v kůži.
 3. Poté, co odstraníte klíště, vyčistěte celou oblast alkoholem nebo mýdlem s vodou.
 4. Klíště, které jste vytáhli, namočte do alkoholu (i když nejeví známky života) a nádobu uzavřete. Po chvíli ho spláchněte do záchodu.
 5. Pokud se u vás do několika týdnů objeví příznaky, neváhejte a informujte lékaře.

Borelióza

Borelióza je závažné onemocnění, které na vás přenese infikované klíště. Pokud se odhalí v počátcích, léčba není náročná a ve většině případů je úspěšná. Problém spočívá v tom, že prvotní příznaky velmi často připomínají chřipku, takže spousta lidí s tím nepřijde za lékařem. Pokud ale víte, že vás kouslo klíště a objeví se u vás příznaky, neváhejte s návštěvou u lékaře.

Borelióza – příznaky


Categories Pro zdraví