Bolest žlučníku

Bolest žlučníku patří mezi velmi obávané potíže. Právem, neboť se jedná o velmi bolestivou událost, jenž může mít několik různých příčin. Proto je důležité o tomto problému vědět co nejvíce. Tedy znát jeho projevy a možnosti řešení.

Typické projevy související s onemocněním a bolestí žlučníku

 • pocit plnosti (i v případě, když postižený nic nejedl)
 • zvláštní pocity, napětí, bolest a píchání v pravém podžebří, může vystřelovat do zad
 • nepříjemné pocity, napětí, bolest a píchání se můžou šířit. V některých případech k solar plexu, do oblasti žaludku a do oblasti zad k pravé lopatce.
 • pocity na zvracení, někdy ke zvracení opravdu dojde
 • škytání a říhání
 • zažloutlé oční bělmo

Výše uvedené projevy bolesti žlučníku se můžou současně vyskytovat všechny nebo jenom některé z nich. Vždy záleží na rozvoji daného onemocnění.

Nejakutnějším projevem samozřejmě většinou bývají silné křeče a bolesti žlučníku. Tento stav se nazývá žlučníková kolika. Její symptomy můžou přicházet náhle a nečekaně. Jindy k nim dochází postupně, kdy se žlučník „hlásí“ o slovo předběžnými příznaky. Například právě určitým napětím v pravém podžebří.

Nejčastější příčiny bolesti žlučníku

Příčin může být poměrně mnoho. Většina lidí si bolest spojuje s nevhodným jídlem nebo nadmírou alkoholu. To jsou ovšem až následné dopady, kterým se ještě budeme v článku věnovat. Primární příčinou je nemoc žlučníku. Chorob se vyskytuje poměrně hodně.

Mezi nejčastější příčiny patří:

 • žlučníkové kameny, případně výskyt bláta ve žlučníku
 • zánět žlučníku
 • ucpání žlučových cest
 • protržení (perforace) žlučníku
 • nádorové onemocnění žlučníku a žlučových cest

Co dělat při bolesti žlučníku

Základním opatřením by měla být okamžitá návštěva lékaře. Ten by měl určit, zda se skutečně jedná o bolest v důsledku onemocnění žlučníku.

Někteří žlučníkáři již průběh těchto stavů důvěrně znají. Proto lékaře navštíví pouze tehdy, když se jedná o velké problémy, které se nijak nelepší. Přesto vždy platí, že kontrola lékařem je tím nejvhodnějším řešením, které můžete zvolit. Eliminujete tím jakékoliv riziko.

Jak se bolest žlučníku léčí

Samotná bolest se víceméně neléčí, pouze dochází ke snaze, aby ustoupila. Léčí se tedy její příčiny. Druh léčby je nutné zvolit na základě vyšetření. Vždy by mělo proběhnout vyšetření žlučníku za pomoci ultrazvuku. Dále by se měly laboratorně vyšetřit hodnoty nemocného (rozbor krve a moči).

Obvykle dojde ke zjištění, že postižený trpí zánětem žlučníku nebo žlučníkovými kameny. V takovém případě bude doporučeno laparoskopické odstranění žlučníku.

Proti samotné bolesti se podávají analgetika. U akutních stavů se aplikují injekčně nebo prostřednictvím kapačky. Nemocný může mít k dispozici speciální analgetika ve formě léků. Ty jsou jedině na předpis a jde o tablety nebo kapky. Nejčastěji se předepisuje Algifen.

Jak bolesti žlučníku předcházet

Nejlepší prevencí je mít žlučník zcela zdravý. K jeho onemocnění obvykle dochází v důsledku konzumace jídla zvyšujícího hladinu cholesterolu. Nevhodná je také nadmíra tuků, dráždivých jídel a alkoholu.

Pokud již nějakou nemocí žlučníku trpíte, pak je vhodné držet žlučníkovou dietu. Poměrně významným faktorem, který do průběhu této choroby také promlouvá, je psychika. U lidí, kteří se často rozčilují a podléhají stresu, se riziko bolestí žlučníku a celkového vzniku onemocnění tohoto orgánu zvyšuje.

Bolest žlučníku shrnutí

S bolestí žlučníku není radno si zahrávat. Jestliže se tento zdravotní problém neřeší, může postupně dojít k závažnému ohrožení organismu. Častou komplikací těchto stavů je totiž zánět slinivky, jenž se velmi složitě léčí. Dalším rizikem je akutní břišní příhoda. K té dochází v důsledku protržení žlučníku nebo žlučových cest. Zapomenout nesmíme ani na možný vznik žloutenky.

Bolest žlučníku


Categories Pro zdraví