Bílkovina v moči

1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky5 Hvězdiček (1 hlasů, průměr: 4,00 z 5) - Hlasujte!
Nahrávám...

Bílkovina v moči je obvykle ukazatelem toho, že v organismu není něco v pořádku. Jedná se o průvodní jev mnoha závažných onemocnění, které by měly být léčeny. Na její výskyt se přijde v rámci preventivní prohlídky nebo cíleného vyšetření, jejichž součástí je rozbor moči.

Jestliže se v moči zjistí bílkovina, potom další postup záleží na lékaři. Při malém výskytu se vyšetření na bílkovinu v moči obvykle po nějaké době opakuje. Pokud je výsledek znovu pozitivní, je pacient odeslaný na další vyšetření ke specialistovi. Většinou se jedná o urologa, jenž se specializuje na nemoci močového ústrojí. Další volbou může být přímo oddělení nefrologie, které se zabývá ledvinami.

Každopádně důležitou součásti jakéhokoliv hlubšího vyšetření by měl být výskyt bílkoviny v moči během 24 hodin. Následovat může ultrazvukové vyšetření a další lékařské úkony.

Nejčastější příčiny bílkoviny v moči

Zánět močových cest

Zánět močových cest je obvykle bakteriálního původu. Tato infekce může být příčinou zvýšeného výskytu bílkoviny v moči. Zánět močových cest bývá doprovázený pálením a řezáním při močení, časté jsou také bolesti v podbřišku. Jestliže se jedná o závažnější stav, je infekce doprovázena horečkami.

Vysoký krevní tlak

Vysokým krevním tlakem trpí nemalé množství obyvatel vyspělého světa. Mezi hlavní příčiny patří nedostatek pohybu, nadváha a nevhodná strava. Pokud se vysoký krevní tlak neléčí, poškozuje cévy. To se bohužel týká i cév v ledvinách. Jestliže jsou ledviny takto postiženy, zhoršuje se jejich funkce v lidském organismu a mimo jiné se objevuje bílkovina v moči.

Cukrovka

Také cukrovka má neblahý vliv na cévní systém. Proto může zatěžovat ledviny podobně, jak je popsáno u vysokého krevního tlaku. Důsledkem je znovu výskyt bílkoviny v moči.

Nádorová onemocnění

Rakovina jakékoliv části močových cest, včetně ledvin, se může projevovat výskytem bílkoviny v moči. Tento výskyt bývá často doprovázený i výskytem krve v moči.

Dočasná zátěž lidského organismu

Někdy se bílkovina v moči objeví i bez zřejmého lékařského nálezu. Může se jednat o období velkého stresu pro daného člověka nebo jde o jinou formu vysoké zátěže fyzického těla. V těchto případech se bílkovina po skončení této zátěže v moči již neobjevuje, což prokáže opakované vyšetření moči.

Nemoci ledvin

Existuje celá řada dalších nemocí, které postihují ledviny. Mnoho z nich je doprovázeno výskytem bílkoviny v moči.

Další možné příčiny výskytu bílkoviny v moči

  • selhávání srdeční činnosti
  • otrava těžkými kovy
  • léky s toxickým dopadem na ledviny
  • lupus erytematodes
  • a jiné

Bílkovina v moči závěr

Bílkovina v moči patří mezi ukazatele nějakého chorobného stavu v těle. I to je důvod, proč by měl každý člověk chodit na pravidelné lékařské prohlídky. Jejich součástí by mělo být vyšetření moči a krve. Jelikož mezi nejčastější příčiny výskytu patří vysoký krevní tlak a cukrovka, jenž se často vyskytují u jedinců s nadváhou, doporučujeme vám držet tělesnou váhu na správných hodnotách. Tím významně přispějete k vašemu celkovému zdraví a můžete předejít výskytu výše zmíněné látky v moči.


Bílkovina v moči